• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministarstvo o problemu roditelja djece sa smetnjama u razvoju: "Odgovornost prepuštena struci i najkompetentnijima"

Autor Dušan Volaš

"Korisnici, podsjećamo, uvijek mogu koristiti i pravo na žalbu drugostepenom organu ili pokretanje upravog spora kod nadležnog suda, za zaštitu prava", navode iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske

 Ministarstvo o problemu roditelja djece sa smetnjama u razvoju: "Odgovornost prepuštena struci i najkompetentnijima" Izvor: Mondo/Slaven Petković

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske saopštilo je da razumije potrebe roditelja djece sa smetnjama u razvoju i podržava ih u ostvarivanju svih njihovih zakonskih prava, ali ističe da je nužno da svi koji se u posljednje vrijeme upuštaju u bavljenje ovom tematikom u javnosti, to rade odgovorno, uvažavajući činjenice.

Povodom najave organizacije "ReStart Srpska" za ponovno okupljanje u vezi sa ostvarivanjem prava roditelja na naknadu roditelju-njegovatelju, Ministarstvo ističe da se, nažalost, to u ovom slučaju, bilo zbog nedovoljno znanja ili nekih drugih motiva, uporno izbjegava.

Možda će vas zanimati

U saopštenju se navodi da istupi koji se o ovoj temi već izvjesno vrijeme mogu čuti nisu za dobrobit sistema socijalne i dječije zaštite, već doprinose urušavanju sistema koji pruža podršku hiljadama korisnika, te da u prilog tome najbolje govori činjenica da nijedno udruženje korisnika prava u ovoj oblasti ne stoji iza ovih okupljanja, niti podržava stavove koji se iznose, već to čini isključivo organizacija "ReStart Srpska".

Iz Ministarstva još jednom ističu da najcjelishodniji oblik zaštite djece određuju stručne Komisije za procjenu potreba i usmjeravanje djece i omladine sa smetnjama u razvoju, te da nije moguća pravna analiza najsloženijih stručnih poslova.

U saopštenju se naglašava da je odgovornost prepuštena struci i najkompetentnijima, kako bi se sredstva za ovu namjenu usmjerila ka onima kojima su najpotrebnija.

"Subjekti socijalne i dječije zaštite prolaze i stručne obuke, kako bi se osigurala vjerodostojna interpretacija ovih prava, u skladu sa Međunarodnim sistemom procjene funkcionalnosti. Korisnici, podsjećamo, uvijek mogu koristiti i pravo na žalbu drugostepenom organu ili pokretanje upravog spora kod nadležnog suda, za zaštitu prava", dodaje se u saopštenju.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite napominju i da je, kada se govori o ovoj tematici, potrebno znati da djeca sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom najveći dio svojih prava ostvaruju na osnovu Zakona o socijalnoj zaštiti, dok Zakon o dječjoj zaštiti, koji se pominje, daje dodatnu podršku porodici.

"Sistem socijalne i dječije zaštite u Republici Srpskoj prepoznaje i uvažava specifičnost položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica, pruža neophodnu podršku, te se u saradnji i po zahtjevima saveza i udruženja koji okupljaju lica sa invaliditetom i djecu sa smetnjama u razvoju, u kontinutitetu radi na unapređenju i proširenju njihovih prava", naglašava se u saopštenju.

Možda će vas zanimati

U saopštenju se dodaje da je, kao rezultat toga, Republika Srpska među prvima uvela pravo na naknadu roditelju-njegovatelju, a potom i znatno povećala iznos koji se na ime tog prava isplaćuje roditeljima, prepoznajući potrebe najosjetljivijih kategorija.

Iz Ministarrstva ukazuju da Republika Srpska daje širok obim prava u ovoj oblasti, a samo jedno od njih je pravo na naknadu roditelju-njegovatelju, koje je specifično pravo.

U saopštenju se navodi da kao specifično pravo, status roditelj-njegovatelj podrazumijeva posebnu cjelodnevnu njegu, odnosno preduzimanje medicinskih i nemedicinskih radnji od roditelja-njegovatelja i to je isključivo njega koja se pruža u kućnim uslovima, što je prevencija smještaja u ustanovu socijalne zaštite.

"Kao što je i ranije jasno objašnjeno, nije svim licima koja su potpuno zavisna od tuđe njege i pomoći potrebna posebna njega, odnosno cjelodnevna njega, već je prilikom uvođenja ovog prava ono definisano kao važan iskorak prema osobama sa najtežim oblicima invaliditeta i podrška njihovim porodicama", napominje se u saopštenju.

Iz Ministarstva su dodali da, ujedno, djeca čiji roditelji nisu njegovatelji nisu na bilo koji način uskraćena za podršku i da brojne porodice ostvaruju prava iz sistema socijalne i dječije zaštite po više osnova, "a u novčanom smislu ona u zbiru idu do iznosa i više od 650 KM, što je iznos naknade koju od ove godine primaju roditelji-njegovatelji".

Možda će vas zanimati

"Osim toga, korisnici mogu da ostvare i druga prava kao što su pravo na naknadu plate za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege i brige o djetetu sa smetnjama u razvoju, uključivanje u proces školovanja, troškove prevoza za dijete i pratnju, te uključivanje u različite defektološke i logopedske tretmane", podsjetili su iz Ministarstva.

U saopštenju se navodi da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske već ostvaruje uspješnu saradnju i uvijek poziva stručnu zajednicu i predstavnike udruženja korisnika prava na zajedničko kreiranje politika socijalne i dječije zaštite u interesu hiljada njenih korisnika.

"Za prava iz sistema socijalne, dječije i porodične zaštite svake godine se izdvaja više novca, a za ovu godinu za prava korisnika socijalne zaštite koja se finansiraju iz budžeta Republike planirano oko 49,2 miliona KM, a za sva prava iz oblasti dječije zaštite više od 140 miliona KM", dodaje se u saopštenju.

(Mondo/Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE