• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Roditelji u borbi za status njegovatelja: "Tražimo da zakon bude za sve isti"

Autor Dragana Božić

Djeca s poteškoćama u razvoju zahtijevaju brigu 24 sata i nisu sposobna za samostalan život, a nama ne daju status njegovatelja, poruka je majki koje se bore za taj status.

 dd.jpg Izvor: Shutterstock

Nataša Krivošija Filipović, majka dječaka koji ima jako rijedak sindrom najavila je obraćanje medijima u četvrtak, nakon što su od Ministarstva zdravlja dobili, kako je navela, besmislen odgovor o tome zašto neke od majki djece sa poteškoćama u razvoju ne mogu ostvariti ovo pravo.

"Od 2020. godine u Republici Srpskoj je stupio na snagu Zakon o dječijoj zaštiti na naknadu roditelj njegovatelj ili njegovatelj. Da bi se ostvarilo to pravo, potrebno je između ostalog da Prvostepena komisija u Centrima socijalne zaštite obavi procjenu djeteta. Na osnovu nalaza Prvostepene komisije, komisija u Fondu dječije zaštite daje to pravo roditeljima", rekla je Krivošija Filipović za Mondo.

Navodi da, međutim, u zadnje vrijeme na teritoriji opštine Banja Luka i Bijeljina, pojedine majke imaju problem sa ostvarivanjem tog prava.

"Prvostepena komisija koja radi po Pravilniku na nalaz stavlja pod oštećenja/oboljenja pacijenta privremeno umjesto trajnog (pri tom se radi o trajnim i doživotnim bolestima i stanjima kao što su rijetki sindromi, autizam...) što direktno utiče na ostvarivanje prava jer za status roditelja njegovatelja potrebno je da dijete ima 100 odsto invalidnost i trajno oštećenje", kaže Krivošija Filipović.

Ističe da je objašnjenje Centra za socijalni rad u Banjaluci to da njihova djeca idu u školu, a da pod školom smatraju ''Centar Zaštiti me" gdje, kako navodi, djeca idu u nivoe, a ne redovne razrede ili srednju školu.

"To su djeca sa rijetkim bolestima i stanjima koja su nepromjenjiva, svi imaju i mentalnu retardaciju i ne znaju sami da se brinu o sebi. Majke djecu odvoze u školu, čekaju i kad se ''nastava'', koja traje nepuna tri sata završi, odvoze ih kući", kaže Krivošija Filipović.

Ova majka smatra da je problem još veći jer, kako tvrdi, ovaj zakon nije za sve isti. Kaže da u ''školi'' imaju mame koje to pravo ostvaruju, dok druge ne.

"Imamo slučaj iz istog ''razreda'' (nivoa) da jedna majka koja ima dijete sa autizmom to pravo ostvaruje dok druga majka koja isto ima dijete sa autizmom to ne ostvaruje", kaže Krivošija Filipović osvrćući se na lični primjer.

"Moj sin ima rijedak sindrom  i mentalnu retardaciju - prvi i jedini registrovan na Balkanu, a sa njegovim sindromom na svijetu živi 260 osoba. Nosi pelene, jede miksanu hranu, ne priča. U školi ga ja hranim i onda mi komisija napiše da moj sin ima privremeno oštećenje i ne treba potpunu njegu", razočarano nam kaže ova majka.

Naglašava da majke koje sa njom vode ovu borbu samo traže da zakon bude za sve isti.

"Mi se borimo još od prošle godine, obraćali smo se Gradonačelniku, narodnim poslanicima i zadnje što smo uradili je obraćanje Ministarstvu zdravlja i socijalnog rada", kaže Krivošija Filipović i dodaje da će njihov "besmislen" odgovor pokazati u četvrtak, kada će se obratiti medijima ispred Vlade RS.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

milijana

A kako ide u skolu kad mu treba njega 24 sata????

MONDO REPORTAŽE