Šta je urađeno nakon 2014. godine?

RS bez plana za upravljanje rizicima od poplava, zaštićena samo područja uz Savu

Autor Željko Svitlica

Republika Srpska trenutno ima 250 kilometara izgrađenih nasipa, a adekvatno zaštićenim se smatraju samo područja uz Savu. Još nije donesen Plan za upravljanje rizicima od poplava, a svake godine se donosi poseban Plan odbrane od poplava.

Izvor: Srna/Milorad Gutalj

U Planu odbrane o poplava za 2023. godinu (koji je isti kao i za 2022. godinu, koji smo analizirali OVDJE) piše da su od poplavnih velikih voda u Republici Srpskoj primjereno zaštićena područja uz rijeku Savu, dok su na pritokama Save sistemi (zaštite) nedovršeni ili ih uopšte nema, izuzimajući urbane cjeline.

"Dužina odbrambenih nasipa u RS iznosti oko 250 kilometara, a riječ je uglavnom o nasipima izgrađenim za zaštitu od velikih voda rijeka Save, Une, Vrbasa, Bosne, Drine, obodnim kanalima i manjim rječicama u neposrednoj blizini ušća u Savu", precizira se u dokumentu u kojem se takođe tvrdi da je odbrana od poplava u RS bolja nego 2014. godine

Kada nadođu rijeke problem često prave podzemne vode, voda iz kanala, odvoda i manjih rijeka.

Kanali, obodni kanali, kanalska mreža i odvodi spadaju u vodne objekte kojima upravljaju "Vode Srpske" al i i lokalne samuprave, ili fizička i pravna lica na čijem zemljištu se nalaze. Svi oni su, prema planu odbrane od poplava, dužni da ih čiste i održavaju, ali u praksi se ova obaveza ne poštuje.

U Planu odbrane od poplava u RS piše da je pod okriljem Civilne zašite RS potrebno uspostaviti efikasan sistem osmatranja, obavještavanja i uzbunjivanja na područjima povećanog rizika od poplava.

RS još nema Plan za upravljanje rizicima od poplava, glavni dokument koji bi trebalo da predviđanje i upravljanje rizicima od izlivanja voda učini efikasnim.

"Tek usvajanjem Plana upravljanja rizicima od poplava za teritoriju Republike Srpske će biti obezbjeđena pouzdana osnova za planiranje, donošenje i provođenje sveobuhvatni mjera u oblasti zaštite od poplava", napisala je Glavna služba za reviziju 2020. godine u pregledu provođenja preporuka iz Izvještaja revizije učinka "Prevencije od poplava" .

Upozoreno je da se sredstva od posebnih vodnih naknada nisu u cjelosti usmjeravala u sektor voda.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kao i "Vodama Srpske" više puta su precizirali da su protekloj deceniji uložili više od 250 miliona konvertibilnih maraka u vodozaštitne objekte.

(Mondo)

Tagovi