• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbrana od poplava u Srpskoj: Zaštićena područja uz Savu, ostali sistemi nedovršeni ili ih nema

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Nove poplave koje su pogodile sjeverozapadni dio Republike Srpske oživjele su stara pitanja o tome koliko je urađeno na odbrani od poplava. RS trenutno ima 250 kilometara izgrađenih nasipa, a zaštićenim se smatraju područja uz Savu, ali i urbana područja.

 Zaštita od poplava u RS stanje Izvor: Vode Srpske

Bar tako se navodi u Planu odbrane od poplava u RS za 2022. godinu koji je Vlada Republike Srpske usvojila krajem prošle godine i objavljen je prije godinu dana u Službenom glasniku. Za usklađivanje, praćenje i usmjeravanje aktivnosti iz ovog plana je zadužena Republička uprava civilne zaštite (RUZC).

Plan sadrži informacije o najugroženijim područjima i podatke o pripremljnosti različitih područja u Srpskoj za odbranu od vodene stihije kao i smjernice o prevenciji od poplava i upozoravanju ugroženih područja. Po ovome se vidi da slivovi Une i Sane nisu dovoljno zaštićeni od poplave.

"Od poplavnih velikih voda u Republici Srpskoj primjereno su zaštićena područja uz rijeku Savu, dok su na pritokama Save zaštićeni sistemi (zaštite) nedovršeni ili ih uopšte nema, izuzimajući urbane cjeline", navodi se u dokumentu.

Erozija i neplanska sječa

Nažalost, tokom vanrednog stanja u Novom Gradu izgubljen je i jedan život. Tijelo neimenovanog muškarca pronađeno je ispod gomile zemlje i blata koje se odronilo od brda. U Planu odbrane od poplava ističe se da su slivovi rijeka na području RS ozbiljno ugruženi erozionim procesima i bujicama, a da je čak 85 odsto teritorije zahvaćeno procesima erozije. Eroziju podstiče i neplanska sječa šuma.

Smatra se da je trenutni sistem odbrane od poplava kojim upravalju "Vode Srpske", sada pouzdaniji nego za vrijeme poplava 2014. godine i da su uložena značajna sredstava. Izgrađeni su nasipi, pumpne stanice, obodni kanali i unutrašnja kanalska mreža koju većim dijelom održavaju "Vode Srpske", a manjim dijelom lokalna samouprava.

"Dužina odbrambenih nasipa u RS iznosti oko 250 kilometara, a riječ je uglavnom o nasipima izgrađenim za zaštitu od velikih voda rijeka Save, Une, Vrbasa, Bosne, Drine, obodnim kanalima i manjim rječicama u neposrednoj blizini ušća u Savu", precizira se u dokumentu.

Resorni ministar Boris Pašalić je ranije ove godine (za bilten "Voda Srpske") rekao da su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kao i "Vode Srpske" u proteklom periodu obezbijedili više od 250 miliona konvertibilnih maraka i uložili maksimalne napore da vodozaštitne objekte rehabilituju i dograde.

"Na cijelom toku rijeke Save kroz Republiku Srpsku i na pritokama rijeke Save čiji su dijelovi toka pod usporom velikih voda rijeke Save, područje se štiti od stogodišnjih velikih voda, sa nadvišenjem zaštitnih objekata – nasipa u visini od 1,20 metara. Na ostalim vodotocima u urbanim područjima nivo zaštite je projektovan na stogodišnje velike vode sa nadvišenjem u visini od 0,80 metara, a na područjima gdje vodotoci prolaze kroz poljoprivredno zemljište, područja se štite od dvadesetogodišnjih velikih voda sa nadvišenjem od 0,60 metara. Ovi standardi premašuju standarde nivoa zaštite koji se primjenjuju u većini evropskih zemalja", tvrdi Pašalić.

Povezano

Po onome što smo vidjeli tokom vikenda u Prijedoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, Kostajnici i cijelom području u okolini ovih mjesta, najveće probleme nisu izazvale velike rijeke (Una, Sana ili Sava) direktno, već indirektno jer su zbog nadošlih rijeka naselja poplavile podzemne vode, voda iz kanala, odvoda i manjih rijeka.

Kanali, obodni kanali, kanalska mreža i odvodi spadaju u vodne objekte kojima upravljaju "Vode Srpske" al i i lokalne samuprave, ili fizička i pravna lica na čijem zemljištu se nalaze. Oni su dužni da ih čiste i održavaju.

Ko treba da upozori stanovništvo?

U Planu odbrane od poplava u RS piše i da je potrebno uspostaviti efikasan sistem osmatranja, obavještavanja i uzbunjivanja na područjima povećanog rizika od poplava, a sve pod okriljem Civilne zaštite. 

Novi Grad
Izvor: SRNA/Zora Savić

Upozorenje o obilnim padavima tokom vikenda objavio je samo Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ RS) 8. decembra. Upozorili su da se zbog obilnijih padavina u kratkom vremenskom periodu do 12. decembra očekuje porast bujičnih vodotoka na jugozapadu i zapadu.

Upozorenje nije objavljeno na veb stranicama Civilne zaštite niti "Voda Srpske".

Republika Srpska još nema Plan upravljanja rizicima od poplava

Cijeli sistem će možda bolje funkcionisati kada konačno bude izrađen Plan za upravljanje rizicima od poplava, glavni dokument koji bi trebalo da predviđanje i upravljanje rizicima od izlivanja voda učini  efikasnim.

"Tek usvajanjem Plana upravljanja rizicima od poplava za teritoriju Republike Srpske će biti obezbjeđena pouzdana osnova za planiranje, donošenje i provođenje sveobuhvatni mjera u oblasti zaštite od poplava", napisala je Glavna služba za reviziju 2020. godine u pregledu provođenja preporuka iz Izvještaja revizije učinka "Prevencije od poplava" .

Analizirajući prevenciju od poplava revizori su napisali da institucije nisu vršile preispitivanje postojećeg modela finansiranja zaštite od poplava i predlaganje poboljšanja, a sredstva od posebnih vodnih naknada se nisu u cjelosti usmjeravala u sektor voda.

Takođe, pristup izgradnji, rekonstrukciji, tekućem i investicionom održavanju zaštitnih vodnih objekata nije bio planski i sistematičan.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE