Na području Bijeljine, zbog pojave afričke kuge svinja, broj eutanaziranih životinja vići je od 400, u 16 domaćinstava gdje je ranije izvršena eutanazija i još 11 u kojima će to biti urađeno danas, naveo je gradonačelnik LJubiša Petrović.
Mjesto za sanitarni ukop svinja je na parceli u Gornjem Dragaljevcu, gdje će nakon raščišćavanja terena biti izvršeno i postavljanje zaštitne ograde.
Dezinfekcione barijere postavljene su na osam lokacija u toku je nabavka još 60 ovih barijera, kao i dodatna nabavka 400 litara dezinfekcionih sredstava.
"Sa pripadnicima Komunalne policije dogovoren je pojačan obilazak lokalnih puteva i kanala u slučaju postojanja nesavjesnog odlaganja uginulih svinja, što je bio slučaj, nažalost", naveo je Petrović na društvenim mrežama.
On je ponovo apelovao da građani uginule svinje ne odlažu sami i ne bacaju nekontrolisano, ističući da je bilo i takvih slučajeva.
"Time ćete biti direktni saučesnik u širenju afričke svinjske kuge i krivično ćete odgovarati", poručio je Petrović.
On je naveo da je izvršen sanitarni odstrel divlje svinje i uzorak mesa poslat na Veterinarski institut Republike Srpske "Dr Vaso Butozan" i nije detektovan virus afričke svinjske kuge.
Afrička kuga na 34 imanja
U Republici Srpskoj je prisustvo afričke kuge svinja potvrđeno na ukupno 34 imanja, nakon što je ovaj virus otkriven na još pet lokacija, rečeno je Srni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske.
Bolest je do sada potvrđena u semberskim selima Srednji, Gornji i Donji Dragaljevac, Donji i Gornji Magnojević, te Vršani i nije proširena na druge opštine. U međuvremenu je sanirano jedno žarište u mjestu Tišina u opštini Šamac.
Iz resornog ministarstva navode da su službe na terenu izvršile neškodljivo uklanjanje 411 svinja sa 16 imanja, te da će nastaviti redovno da prate situaciju na terenu i preduzimaju neophodne mjere s ciljem suzbijanja i sprečavanja širenja ove zarazne bolesti.
Radi adekvatnog sprečavanja širenja i suzbijanja bolesti, iz Ministarstva apeluju da se vlasnici svinja strogo pridržavaju svih propisanih mjera, posebno biosigurnosnih, te da svako sumnjivo stanje životinje i uginuće odmah prijave nadležnom veterinarskom inspektoru ili nadležnom veterinaru.
Strogo je zabranjeno premještanje životinja, obavezno treba ograničiti kretanje sa i na farmama, postaviti dezinfekcione barijere, mijenjati obuću i odjeću prilikom napuštanja farme, navodi se u saopštenju.
Zabranjeno je održavanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja, prodaje hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora, kao i rad stočnih pijaca na teritoriji Republike Srpske i u narednom periodu akcenat je na pojačanoj kontroli prometa svinja.