Društvo

Nepravilnosti u uskoj vezi sa novim životnim trendovima: Sve više djece sa govornim manama i smetnjama vida

Autor Dragana Božić

Sve je veći broj djece sa govornim manama, smetnjama vida, gojazne djece, kao i broj djece sa usporenim psihičkim razvojem, podaci su nakon završenih sistematskih pregleda budućih prvačića u Banjaluci.

Izvor: Shutterstock

U Specijalističkim ambulantama iz pedijatrije za upis u prvi razred osnovne škole pregledano je 911 budućih đaka, saopšteno je iz Doma zdravlja Banjaluka.

“Od ustanovljnih problema prednjači sve veći broj djece sa govornim manama (16,7%), gojaznosti (7,7%), smetnjama vida (6,6%), deformitetima grudnog koša (5,7%), lošeg tjelesnog držanja (4,9%), zatim deformiteta stopala (5,1%), usporenog psihički razvoj (2,5%), nepravilnog kičmenog stuba (2,3%), nedovoljne tjelesne uhranjenosti (0,5%), niskog rasta (0,5%) i smetnji sluha (0,1%)”, stoji u saopštenju.

Dom zdravlja dalje navodi da je nepotpun imunizacioni status registrovan je kod 135 budućih đaka, odnosno 14,8% od pregledanih.

Analizirajući navedeno zapaža se veći broj djece sa govornim manama, smetnjama vida, gojazne djece, kao i značajan broj djece sa usporenim psihičkim razvojem. Broj deformiteta vezanih za koštani sistem uglavnom se u posljednje vrijeme kreće oko navedenih vrijednosti”, kažu u banjalučkom Domu zdravlja navodeći da su sve nepravilnosti u uskoj vezi i sa novim trendovima u načinu života.

Završeni su i sistematski pregledi u Službi za stomatološku zdravstvenu zaštitu gdje je pregledano ukupno 626 djece. Od ukupnog broja djece, njih 394 (62,94%) je išlo u vrtić, dok 232 (37,06%) mališana nije pohađalo vrtić.

“Vrijednosti kip-a, odnosno broja oboljelih zuba po djetetu, kod djece koja su išla u vrtić iznosi 4,78 (kep 1882), a kod djece koja nisu išla u vrtić iznosi 5,57 (kep 1292). Ukupan kip za djecu na području grada je 5,07 (kep 3174). Broj djece sa zdravom denticijom iz vrtića je 93, a broj djece koja nisu išla u vrtić je 23, odnosno ukupno 116 (18,53%) djece”, rekli su u Domu zdravlja.

Razlog ovakvog lošeg rezultata je, navode, nedovoljno znanje roditelja o značaju mliječne denticije za sveukupno zdravlje.

“Bolji rezultati pokazuju se kod djece koja idu u vrtić jer su obuhvaćena fluorizacijom i zdravstvenom edukacijom koju provodimo u svim vrtićima na području grada Banja Luke”, navode u Domu zdravlja Banjaluka.

(Mondo)