Društvo

Obilježavanje stradanja Bošnjaka u Srebrenici

Autor Željko Svitlica

U Memorijalnom centru u Potočarima danas se obilježava 28 godina od stradanja bošnjačkih civila i vojnika u julu 1995. godine.

Izvor: BHRT

Obilježavanje je počelo emitovanjem video-poruka i obraćanjima zvaničnika u komemorativnoj sali Memorijalnog centra.

Komemoraciji prisustvuju brojni predstavnici diplomatskog kora i međunarodne zajednice u BiH, te delegacije iz više zemalja, zatim bošnjački predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, predvođeni članovima Predsjedništva BiH Denisom Bećirevićem i Željkom Komšićem.

Nakon obraćanja zvaničnika, predviđeno je da se u 12.00 časova položi cvijeće i oda pošta nastradalima kod centralnog spomen-kamena u sakralnom dijelu Memorijalnog centra.

Potom će uslijediti vjerski obred i ukop posmrtnih ostataka 30 identifikovanih nastradalih u julu 1995. godine.

Biće obavljen dženaza-namaz šehidima koju će predvoditi reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.

Među 30 osoba koje će ove godine biti ukopane na kolektivnoj dženazi nalaze se četiri maloljetnika. Najmlađa žrtva koja će biti ukopana ove godine je Elvir Salčinović, dječak koji je imao 15 godina kada je ubijen. Stradao je na području Baljkovice, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice Liplje kod Zvornika 2001. godine.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari, kako navodi BHRT, do sada je ukopana 6.721 žrtva.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici uključujući i genocid. Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, od dvadeset presuda u Haškom tribunalu, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio je 33 presude za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je sedamnaest, prema mišljenju tog suda, zbog genocida.

Vlada RS formirala je 2019. godine Nezavisnu međunarodnu komisiju za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992 - 1995 godine, kojom je predsjedavao izraelski istoričar Gideon Grajf. Komisija je svoj izvještaj o događajima i stradanjima u Srebrenici predstavila dvije godine kasnije. 

Zbog obilježavanja 28 godina od bošnjačkog stradanja i dan kasnije 31 godine od stradanja srpskog naroda oko Srebrenice, načelnik opštine Mladen Grujičić donio je odluku da Opštinska uprava ne radi 11. i 12. jula. 

Skupština opštine Srebrenica je juče minutom ćutanja odala počast svim nevino stradalim stanovnicima Srebrenice u proteklom ratu u BiH, ali su bošnjački odbornici bojkotovali komemorativnu sjednicu.

I ove godine u Srebrenicu je nekoliko hiljada ljudi stiglo u "Maršu mira Žepa-Potočari". Neki od njih su kroz Srebrenicu nosili zastave Armije BiH.

(BHRT/Mondo)

Tagovi