Profesor Univerziteta u švedskom gradu Upsal Šel Magnuson izjavio je da se u Srebrenici nije dogodio genocid i da prije suđenja u Hagu ni naučnici ni pravnici nisu mogli ni zamisliti da će pojedinačni masakri biti definisani kao genocid.
Univerziteta u švedskom gradu Upsal Šel Magnuson izjavio je da se u Srebrenici nije dogodio genocid i da prije suđenja u Hagu ni naučnici ni pravnici nisu mogli ni zamisliti da će pojedinačni masakri biti definisani kao genocid.
On je naveo da je tu ideju formulisao američki profesor prava Mahmud Šarif Basioni, koji je načinio studiju nasilja u BiH, koja je predstavljala osnovu za rad tribunala u Hagu.
"Basioni je pred američkim Kongresom rekao, da prema konvenciji o genocidu, u BiH nije počinjen genocid, ali da bi se situacija mogla promijeniti ako se zauzme `progresivan` stav koji dozvoljava `lokalni` genocid", naveo je on.
Magnuson je rekao da se bez uticaja SAD ovakva vrsta obrazloženja ne bi pojavila u Hagu, gdje je, osim toga, primijenjena i anglosaksonska pravna tradicija, strana evropskom pravu, koja uključuje i pregovore o vrsti optužnice i smanjenje kazni u zamjenu za svjedočenje.
Prema njegovim riječima, ako se ispitaju, jasno je da se presude za genocid ne zasnivaju na formulaciji i značenju konvenicije "uništavanje grupe u cjelini ili djelimično".
"Srebrenica je definisana kao `slučaj istrebljenja`, što je zajedno sa deportacijom predstavljeno kao `genocid`. Aktuelna presuda samo pominje da su ubijene `hiljade muškaraca`", rekao je Magnuson za "Politiku".
On je naveo da je specifično da je genocid zločin usmjeren na kolektiv, a ne na pojedince, te da fokus nije na patnji ljudi već na uništavanju vjerske i etničke grupe.
"To se dogodilo Jevrejima u Evropi od 1941. do 1945, ali se nije dogodilo na Balkanu 1991 do 1999. godine. Tvrditi da iznošenje istorijskih činjenica predstavlja nedostatak poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama je neodrživo", konstatovao je Magnuson.
Prema njegovim riječima, nema sumnje da su se ratovi u bivšoj Jugoslaviji vodili sa velikom okrutnošću i da je ono što se dogodilo užasno, ali da bošnjačkom narodu, za razliku od Jevreja, nije prijetilo uništenje.
"Ako napustimo formulacije i smisao Konvencije o genocidu, neizbježno ćemo doći u situaciju da se ubistvo evropskih Jevreja relativizuje, što je suprotno moralu i intelektualnom poštenju. U svojoj tragediji Srebrenica nije isto što i Aušvic", rekao je on.
Magnuson je naveo da komesar EU Didije Reinders želi da kažnjava one koji negiraju genocid i da se u Švedskoj pretpostavljalo da je mislio na Holokaust, što nije isti slučaj.
"Okvirna odluka EU se odnosi na slučajeve poput Srebrenice, a takav zakon bi bio u suprotnosti sa slobodnim istraživanjem i demokratskim principima", zaključio je Magnuson.
(Srna)