Društvo

Običaji za Ognjenu Mariju: Na ovaj dan se ništa ne radi, a jedan običaj se mora ispoštovati

Autor Nikolina Damjanić

Vjernici i SPC u nedjelju slave Ognjenu Mariju.

Izvor: Printscreen

Pravoslavni vjernici u nedjelju, 30. jula obilježavaju praznik svete velikomučenice Marine, u narodu poznate kao Ognjena Marija. Poštuje se kao borac za hrišćansku vjeru i zaštitnicu žena.

Sveta Marina rođena je krajem trećeg vijeka, tokom vladavine cara Dioklicijana u Južnoj Anadoliji, u Antiohiji. U 16. godini života, zbog odbijanja ponuđenog braka i vjere u Gospoda Isusa Hrista, izložena je najgorim mukama, a potom i pogubljena mačem u doba cara Dioklecijana.

Mošti ove svetiteljke nalazile su se u Carigradu do dolaska krstaša, a danas se njena ruka nalazi u svetogorskom manastiru Vatopedu. Njene mošti i danas su poštovane. Smatra se da Ognjena Marija uvijek odgovara na molitve i liječi bolesne, bez obzira na vjeroispovest.

Prema narodnom vjerovanju, sveta Marina pali i kažnjava ognjem i kao sveti Ilija, koji kažnjava gromom. Slave je svi koji su imali štete od groma i oluje.

U narodnom predanju čuvaju se primjeri o vatri ili gromovima koji su u vrele praznične dane spalili žito, seno i domove ljudi koji su se ogriješili radeći na praznik Ognjene Marije. Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine "gori nebo i zemlja", ne rade nikakvi poslovi.

Narodna izreka kaže - ko slavi Ognjenu Mariju siguran je u ljetinu. Obilježava se i kao krsna slava. Niko danas ne radi, ni u polju ni u kući, pogotovo žene.

(Mondo)

Tagovi