Društvo

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa: U BiH preko 150.000 oboljelih

Autor Nikolina Damjanić

U akciji povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, za jedan čas pregledano je 100 građana u Banjaluci i otkriveno 12 novih slučajeva ove bolesti, od koje je u Republici Srpskoj oboljelo oko 70.000 ljudi.

Izvor: siam.pukkato/Shutterstock

Građani su mogli da se besplatno pregledaju, izmjere nivo šećera u krvi i krvni pritisak u u Centralnom holu Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.

Tamara Dojčinović, endokrinolog kaže da je za jedan čas pregledano 100 građana, a utvrđeno 12 novih slučajeva dijabetesa.

Takođe, naglasila je važnost preventivnih skrining pregleda, te navela da su osnovni simptomi dijabetesa sušenje usta, kao i učestalo mokrenje, gubitak na tjelesnoj masi.

"Najveći procenat pacijenata nema nikakve simptome što i čini dijabetes opasnom bolešću", napomenula je Dojčinovićeva i ukazala da je incidenca dijabetesa, nažalost, u porastu i kod djece i adolescenata, i to dijabetesa tipa dva zbog loše ishrane.

Aleksandra Marković, predsjednik Udruženja endokrinologa i dijabetologa Srpske rekla je da je cilj obilježavanja Dana  borbe protiv dijabetesa probuditi svijest kod javnosti i oboljelih o značaju ove bolesti savremenog doba.

U Federaciji BiH (FBiH) prošle godine registrovano je 89.758 dijabetičara, sa stopom obolijevanja od 416 na 10.000 stanovnika, a šećerna bolest je na trećem mjestu na listi hroničnih nezaraznih oboljenja evidentiranih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u ovom entitetu.

Dijabetes tipa dva sedmi je vodeći uzrok smrtonosti stanovništva u prošloj godini, sa ukupno 801 umrlim licem, od čega je 328 muškaraca i 473 žene, saopšteno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti.

Šećerna bolest, od koje može oboljeti bilo ko, najčešća je hronična endokrina bolest, a njeno glavno obilježje je povišen nivo šećera u krvi koji dugoročno oštećuje male krvne sudove u svim organima, ali najznačajnije posljedice ostavlja na krvnim sudovima srca, mozga, bubrega, oka i ekstremiteta.

Iako se dijabetes tip dva, koji u prosjeku čini oko 90 odsto oboljelih, najčešće javlja kod odraslih, sve češće postaje problem i u mlađim dobnim grupama.

Svaka osoba, svuda i u bilo kojoj životnoj dobi je pod rizikom obolijevanja od šećerne bolesti.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. novembra već 22 godine u skladu sa preporukom Međunarodne dijabetičke federacije.

Tema obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti 2021-2023. godine je dostupnost zdravstvene zaštite, a fokus ove godine je na dostupnosti edukacije o dijabetesu.

(Srna/MONDO)

Tagovi