Pacijentima se savjetuje da sa sobom ponesu nalaze i mišljenja ljekara
U Novogodišnjoj noći integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS), u kome rade doktori banjalučkog Doma zdravlja, našao se na meti hakera, što je izazvalo velike probleme i zaposlenima i pacijentima.
Tim povodom 1. i 2. januara održani su hitni sastanci menadžmenta i svih rukovodioca organizacionih jednica kako bi se razmotrio način rada nakon napada na IZIS. Preduzete su hitne mjere kako bi se omogućio rad u novonastalnim okolnostima, kaže se u saopštenju iz ove ustanove.
"Menadžment Doma zdravlja u Banjaluci je u stalnom kontaktu sa odgovornim radnicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i iznalazimo najbolja praktična rješenja. U vrijeme radnih dana sve Službe, Centri i Odjeljenja, kao i ambulante porodične medicine na teritoriji grada Banjaluka će raditi kao i do sada", saopšteno je.
Redukcija rada će se izvršiti u sedam terenskih laboratorija od sutra, 3. januara.
Do daljnjeg će raditi samo Centralna laboratorija na Poliklinici, laboratorija na Centar – Borik i laboratorija u Službi hitne medicinske pomoći. Pacijenti koji pripadaju terenskim laboratorijama će se primati po rasporedu rada u gore navedene laboratorije. Školske stomatološke ambulante nastavljaju sa radom u prvoj smjeni od 07:00 do 14:00 časova, izuzev ambulante u sklopu Osnovne škole “Desanka Maksimović” u Dragočaju.
"Ustanova je obezbijedila dovoljnu količinu papirnih obrazaca (recepti, uputnice, nalaz i mišljenje i drugo) i izvršiće distribuciju prema ambulantama", ističu iz Doma zdravlja.
Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je Domu zdravlja ustupio bazu podataka o svim propisanim lijekovima u prvih devet mjeseci 2023. godine po timovima porodične medicine, pedijatrima i ginekolozima kako bi ordinirajući doktori imali na uvid sve podatke o potrebnim i propisivanim lijekovima za sve pacijente.
"Ovim putem molimo pacijente da prilikom dolaska kod doktora donesu na uvid nalaz i mišljenje sa preporučenom terapijom i kutije lijekova koje koriste u zadnje vrijeme. Dom zdravlja će postupati po istrukcijama Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske vezano za provjeru statusa osiguranja građana Republike Srpske preko WEB servisa kao i ostalim istrukcijama koje bude dobijao", naglasili su.
Detaljno uputstvo o prijemu i obradi pacijenata svi zaposleni u Domu zdravlja u Banjaluci dobiće između 2. i 3. januara. Takođe dobiće privremena pisana uputstva na koji način da postupaju sa pacijentima koji se nalaze na bolovanju u smislu koji dokument smiju i mogu izdati u novonastalim okolnostima.
"S obzirom da je Služba porodične medicine, najviše opterećena administrativnim poslovima, sve druge potrebe pacijenata za ovim uslugama će se naknadno razmotriti i definisati sa predstavnicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Napominjemo da će se vršiti dvostruka kontrola izdavanja recepata za opojne droge pacijentima koji koriste ovu vrstu terapije", kaže se u saopštenju i dodaje:
"Molimo sve sugrađane, javnost i medije za razumijevanje i pomoć jer će rad sa pacijentima biti usporen obzirom da ćemo jedan dio podataka o pacijentima morati upisivati u protokole i provjeravati više puta. Još jednom molimo korisnike naših usluga za strpljenje i razumijevanje te da ne vrše dodatni pritisak na zdravstvene radnike jer će nezadovoljstvo i pritisak koji budu ispoljavali pacijenti značajno uticati na radnu produktivnost našeg osoblja", ističu iz Doma zdravlja.
(MONDO)