Pronatalitetna politika

Srbija najizdašnija prema bebama, a provjerili smo kolike su naknade roditeljima u Srpskoj i Federaciji BiH

Autor Dragana Božić

Svaka pomoć je dobrodošla naročito kada u vaš život uđe novi član porodice, a obaveze odjednom postanu veće. Vidovi pronatalitetne podrške razlikuju se od zemlje do zemlje. Među državama u regionu Srbija daje najveće novčane iznose pomoći roditeljima.

Izvor: Shutterstock

Iznosi se razlikuju u zavisnosti od broja djece.

Od 1. januara roditeljski dodatak u Srbiji za rođenje prvog djeteta iznosi 3.161 evro (u dinarskoj protivvrijednosti). Dodatak za drugo dijete, koji se isplaćuje u 24 rate, sada iznosi 2.804 evra. Roditeljski dodatak za treće dijete, koji se isplaćuje u 120 rata iznosi 16.826 evra (mjesečno 140 evra), a za četvrto dijete 25.239 evra u 120 rata (mjesečno 210 evra).

Jednokratna pomoć za rođenje drugog i trećeg deteta za decu rođenu od 1. januara 2024. godine i kasnije iznosi 1.053 evra, dok paušal za nabavku opreme za dijete iznosi 60 evra.

Ovo je predviđeno Rješenjem o nominalnim iznosima roditeljskog dodatka, paušala za nabavku opreme za dijete, jednokratne pomoći za rođenje drugog i trećeg djeteta i dječijeg dodatka i cenzusa za ostvarivanje prava na dječiji dodatak od 1. januara 2024. godine.

Ovi iznosi mogli bi biti još veći, ako se ostvari najava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će od aprila ili maja ove godine za rođenje prvog djeteta Srbija izdvojiti 4.000 evra, a za drugo dijete 5.000, dok će za treće i četvrto dete biti još ozbiljnija finansijska pomoć.

Podrška roditeljima u Bosni i Hercegovini još nije ni blizu ovog nivoa, ali postoji trend povećanja novčanih izdvajanja za novorođenu djecu.

Majke koje se porode u toku ove godine u Federaciji Bosne i Hercegovine dobiće jednokratnu podršku u iznosu od 1.000 KM za svako novorođeno dijete. Kako je navedeno iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, ovo je prvi put da se planira podrška majkama porodiljama s nivoa Federacije BiH.

Visina porodiljskih naknada na teritoriji FBiH je vrlo neujednačena pa nezaposlene porodilje u nekim kantonima do navršene prve godine života djeteta primaju po 1.000 maraka mjesečno, a u nekima samo po 100.

Pojedini kantoni uveli su mjere pomoći višečlanim porodicama pa tako Zapadnohercegovački kanton za treće i svako sljedeće dijete u porodici isplaćuje dodatak u iznosu od 500 KM mjesečno u trajanju do djetetove sedme godine.

Nezaposlene porodilje u Kantonu Sarajevo 12 mjeseci dobijaju po 996 maraka mjesečno, a porodica, pod uslovom da je ostvareno pravo na dodatak na djecu, ostvaruje i pravo na jednokratnu pomoć za opremu novorođenog djeteta – 375 KM te dodatnu novčanu pomoć za prehranu djeteta – 60 KM (ostvaruje se šest mjeseci nakon porođaja).

Kanton Sarajevo je prvi kanton koji propisao da djeca u porodicama sa troje ili više djece imaju pravo na dodatak na djecu, bez obzira na imovinski status.

U Republici Srpskoj ovi iznosi su prethodnih godina povećavani nekoliko puta. Svaka porodilja u Republici Srpskoj sada dobija po 500 KM kao pomoć za opremu novorođenčeta. Pored toga, ako ste dobili treće dijete dobijate još 600 KM, a ako ste rodile četvrto, dobijate 450 KM kao pronatalitetnu podršku rađanju.

Ukoliko ste nezaposleni, dobijaćete materinski dodatak u iznosu od 405 KM mjesečno godinu dana, ili godinu i po ukoliko ste rodili blizance ili treće i svako naredno dijete.

Osim ovoga, pojedine lokalne zajednice, takođe, izdvajaju naknade za novorođenčad. UBanjalucise za prvo i drugo dijete isplaćuje po 500 KM, za treće 700, dok ćete za četvrto i svako naredno dijete dobiti po 2.000 maraka. Podsjećamo da Banjalučani ove naknade dobijaju unazad tri godine. 

Roditelji svih beba rođenih u Crnoj Gori dobijaju naknadu za novorođenčad koja iznosi 900 evra, odnosno 1.000 ako su korisnici materijalnog obezbjeđenja (imovinski status).

Kada su u pitanju jednokratne pomoći lokalnih zajednica, one se kreću od 100 do 350 evra, dok se roditeljima djece rođene u Podgorici ne isplaćuje novac, već oni dobijaju poklon paket.

Hrvatska se takođe ne može pohvaliti velikim iznosima jednokratne pomoći novopečenim roditeljima, iako je već nekoliko godina članica Evropske unije. Iznos jednokratne pomoći za novorođeno dijete u Hrvatskoj iznosi 309 evra, a iznos pomoći lokalnih zajednica se razlikuje od grada do grada. Zagrepčani koji se ostvare u ulozi roditelja od grada dobijaju 331 evro.

(MONDO)