Društvo

Sastanci bez konkretnih rješenja: Roditelji djece koja pohađaju privatne vrtiće dobili samo podršku

Autor Dragana Božić

Roditelji djece koja pohađaju privatne vrtiće u Banjaluci su, nakon podnošenja inicijative, održali sastanke sa gradskim vlastima, ali bez konkretnih rješenja.

Izvor: Grad Banjaluka

U Gradskoj upravi održano je nekoliko sastanaka, juče između predstavnika Gradske uprave i predstavnika roditelja, drugi između predstavnika Gradske uprave i vlasnika privatnih vrtića, a danas sa roditeljima, pojedinim vlasnicima privatnih vrtića i predstavnicima skupštinske većine.

Međutim, kako nam je rekao Đorđe Konjević, jedan od roditelja do rješenja se neće doći baš brzo.

"Mi smo dobili nove informacije oko zakonskih ograničenja i jedne i druge, pa i treće strane koja treba da se ispoštuju kako bi se došlo do potencijalnog rješenja ove situacije, a koje nismo znali, a obe strane sa kojima smo razgovarali su saglasni u tome da zajedno stoje na putu rješavanja ovih nagomilanih problema. Rekli su da će i jedni i drugi učiniti sve što je u njihovima ovlaštenjima da se rješenje što prije nađe“, rekao je Konjnević za Mondo.

Ističe da roditelji sa obrazloženjima nadležnih i nisu zadovoljni, jer su svjesni da će dolazak do rješenja trajati dugo.

„Oni se pozivaju na zakonske regulative gdje jedni druge ograničavaju, odnosno uslovljavaju, a jedni bez drugih ne mogu ništa izglasati. S druge strane zadovoljni smo jer smo saznali određene informacije koje nismo znali, a koje će nam pomoći da preduzmemo dalje korake, a to su prije svega novi zvanični zahtjev, ovaj put bez dodatnih obrazloženja sa samo dva zahtjeva – što hitnije izjednačavanje subvencija za djecu u privatnim i javnim vrtićima, a druga je što hitnija isplata zaostalih subvencija iz 2023. godine“, rekao je Konjević.

Naglašava da su načelno dogovoreni i novi sastanci u periodu od 5-7 dana, kao i da se nadaju da će već sutra podnijeti novi zvanični zahtjev.

Gradski menažer Bojan Kresojević nakon sastanka rekao je kako je administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića prva koja je prepoznala i preduzela konkretne korake kada je u pitanju subvencionisanje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama, objavljeno je na sajtu Grada.

„To potvrđuje da mi imamo čvrst stav da treba nastaviti tim koracima. Važno je reći da moramo uzeti u obzir realne okolnosti da 2019. godine kada je prosječna plata bila 906 KM budžet Grada bio je 211 miliona, a danas kada je prosječna plata 1.305 KM budžet je takođe 211 miliona KM. Dakle, realna budžetska ograničenja su jedini izazov koji nas sprječava da dođemo do cilja koji smo zacrtali na početku ovog mandata, a to je da u konačnici izjednačimo participaciju koju plaćaju roditelji za boravak djece u javnom i roditelji za boravak djece u privatnom vrtiću“, kazao je gradski menadžer.

Prema njegovim riječima, sve ovo jasno je rečeno i na današim sastancima u Gradskoj upravi.

„Jasno smo rekli da roditelji imaju našu podršku na svom putu da dobiju podjednaku participaciju kada je u pitanju privatni vrtić kao javni, ali da moramo detaljno analizirati gdje postoje budžetska sredstva u ovih 211 miliona KM i koja je to dinamika da dođemo do tog cilja“, kazao je gradski menadžer.

Naveo je da se za subvencije privatnim vrtićima na godišnjem nivou iz budžeta izdavaja 1,8 miliona KM.
„Nastavićemo ta sredstva da povećamo i za takvo nešto biće nam potrebna podrška svih koji učestvuju u ovom procesu, s jedne strane roditelja i s druge strane skupštinske većine“, zaključio je gradski menadžer.

(Mondo)