Radnici u pravosuđu Republike Srpske neće odustati od štrajka koji Ministarstvo pravde pokušava ugušiti, poručeno je danas nakon vanredne sjednice sindikata
Siniša Petrović, predsjednik Sindikata pravosuđa rekao je da su teme današnje sjednice bile diskriminacija radnika, nenosioca pravosudnih funkcija po više osnova kao što su regres, topli obrok i naknada za obračun minulog rada.
„Jedan od naših zahtjeva je da se iz Zakona o platama odredba o naknadi u visini do 35 odsto osnovne plate za težinu prirode posla i posebne uslove rada izdvoji iz pomenutog Zakona i reguliše putem Posebnog kolektivnog ugovora, te da se plate administrativnim radnicima povećavaju procentualno onda kada i nosiocima pravosudnih funkcija. Njima su plate povećane već dva puta, a nama nula“, rekao je Petrović.
Dodao je da su u prethodnih godinu dana pregovarali sa ministrom, ali da nisu dobili nijedan pozitivan odgovor.
Ono što ih je najviše pogodilo je rješenje Ministarstva pravde o minimumu procesa rada koje su dobili nakon odluke da će 28. februara stupiti u štrajk. Prema tom rješenju, koje je kako tvrdi Petrović nezakonito, predviđa se 98 odsto radau toku štrajka
„Nakon odluke o štrajku koju smo donijeli 9. februara dobili smo rješenje kojim se poništava sve što smo postigli u prethodnih 10 godina, a ta odluka za cilj ima da uguši štrajk. U zakonu koji je još uvijek na snazi stoji da se u toku štrajka osigura minimum procesa rada od 20 odsto, a oni traže skoro 100 odsto“, rekao je Petrović i naglasio da to nisu očekivali.
Petrović smatra da njihovi zahtjevi nisu nerazumni i da su spremni za pregovore i kompromis, ali da će se nakon ovog rješenja boriti svim zakonskim mogućnostima.
„Mi ćemo 28. februara stupiti u štrajk, a u kojem obimu još treba da odlučimo. Mogu reći da to sigurno neće biti 98 odsto iako se vrši mobing na radnike i sindikat da štrajka ne bude ili da bude po njihovom rješenju“, kaže Petrović i dodaje da su za štrajk dobili bezrezervnu podršku MUP-a RS.
Petrović je naglasio i da su sporno rješenje predali inspekciji rada za ocjenu validnosti, te da su isti dokument uputili i predsjedniku Narodne skupštine RS na tumačenje zakonitosti.
Predsjednik Sindikata pravosuđa RS pozvao je i nosioce pravosudnih funkcija da se opredijele i izjasne da li ih podržavaju ili ne.
Mladen Bašović, predsjednik Skupštine Sindikata pravosuđa rekao je da ovo rješenje Ministarstva pravde nije donijeto u propisanom roku, te samim tim nije validno.
„Ministarstvo je donijelo ovaj akt 21. februara što nije u skladu sa zakonom koji propisuje da se ovakvo rješenje mora donijeti najmanje 60 dana prije najavljenog štrajka“, rekao je Bašović.
(Mondo)