U Republici Srpskoj se ne obavlja transplantacija koštane srži, a ne postoji ni mogućnost laboratorijske analize kojom se utvrđuje da li krv potencijalnog donora odgovara bolesniku.
Priču o nepostojanju Registra donora matičnih ćelija u Rerpublici Srpskoj pokrenula je, nedavno preminula, Katarina Trivić, kojoj su za liječenje trebale matične ćelije.
Njen apel stigao je i do predsjednika Srpske, na čiju inicijativu je u decembru 2023. godine održano Donatorsko veče na kojem je za uspostavljanje registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija, odnosno, osnivanjem laboratorije za HLA tipizaciju tkiva prikupljeno više od tri miliona KM.
Iako su tada stručnjaci istakli važnost ovog projekta, ni nakon pola godine nadležni nemaju odgovor kada bi tačno Srpska mogla dobiti registar donora koji bi oboljelima uveliko olakšao pronalazak odgovarajućih matičnih ćelija, a samim tim i liječenje.
Iz Zavoda za transfuzijsku medicinu RS, u kojoj bi trebala biti smještena laboratorija za HLA tipizaciju, a koja će biti osnova za uspostavljanje Registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija, su rekli da je potrebno izvršiti adaptaciju prostora u ovoj ustanovi, kao i edukaciju kadra.
U Svjetskom registru se danas nalazi preko 40 miliona davalaca iz cijelog svijeta, koji žele da pomognu pacijentima. Priključivanje Svjetskom registru bi olakšalo pretraživanje i pronalaženje podudarnih donora.
„Laboratorija za HLA tipizaciju tkiva JZU Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske treba da ispuni akreditacione standarde u pogledu prostora, kadra i opreme kako bi bila akreditovana od strane Evropskog udruženja za imunogenetiku (EFI) i tako se priključila Svjetskom registru“, rekli su za Mondo iz ovog Zavoda.
Dodali su da Zavod ima na raspolaganju potreban kadar, ali je potrebno da se isti dodatno edukuje u saradnji sa Institutom za transfuziju krvi Srbije jer prema EFI standardima potrebno je da osoblje bude posebno obučeno i akreditovano za rad u HLA laboratoriji.
Odgovor Ministarstva zdravlja RS o uspostavljanju ovog registra nismo dobili, ali je ministar Šeranić juče u Beogradu izjavio da je sa ministrom zdravlja Srbije Zlatiborom Lončarom dogovorio da se uskoro potpiše memorandum koji se odnosi na uspostavljanje registra donora matičnih ćelija Republike Srpske u Srbiji.
Šeranić je izrazio nadu da će uskoro biti završene administrativne procedure, te naveo da Vlade moraju da sve završe, ali da su i zavodi za transfuziologiju Republike Srpske i Srbije zajedno sa klinikama već dogovorili tehnički nivo saradnje.
"Fond zdravstva se tu priključio. Oni će svoj dio posla da odrade, a ministarstva svoj da završe, rekao je Šeranić.
(Mondo)