Banjalučka privreda do početka privatizacije je imala brojna (sada već i legendarna) preduzeća i fabrike, a jedna od poznatijih je svakako "Fruktona" koja je pred "gašenje" po nekim statistikama imala 220 radnika.
"Fruktona" već godinama nije u funkciji, a ograđeni kompleks sa orunulim i zapuštenim objektima na atraktivnoj lokaciji u banjalučkom naselju Borik očekuje ishod glasanja u Skupštini grada Banjaluke o nacrtu novog regulacionog plana jer je na navedenom prostoru planirana izgradnja stambeno poslovnog komplesa sa pet lamela, koje bi imale između osam i deset spratova.
Nacrt regulacionog plana za ovaj dio naselja Borik se nalazi na javnom uvidu do 28. juna i u tom periodu zainteresovani mogu poslati Gradskoj upravi Banjaluka primjedbe i sugestije na ovaj planski dokument. Takođe, novim nacrtom RP-a na mjestu sadašnje Male pijace u Boriku predviđena je izgradnja nebodera od 14 i 15 spratova, kao i nadogradnja postojećeg poslovnog objekta za još jedan sprat. Nacrt izmjene dijela RP stambenog naselja "Borik" je uradio "Urbis centar". Kompletan sadržaj možete pogledati OVDJE.
Fabrika sokova "Bosanka" (kasnije "Fruktona") osnovana je 24. septembra 1958. godine, a 1974. potpisala je prvi 10-ogodišnji ekskluzivni ugovor sa PepsiCo Inc. kada fabrika kao dio AIPK-a (Agro-industrijski i prometni kombinat) počinje proizvodnju i distribuciju "pepsi" sokova.
Treba napomenuti da je "Fruktona" ranijih godina bila predmet raznih afera koje su se vezivale za privatizaciju ove fabrike, ali kasnije i prodaju atraktivnog zemljišta u Beogradskoj ulici. Trenutno se u ograđenom kompleksu nalazi portirnica, upravna zgrada, skladište gotovih proizvoda, proizvodni pogoni i laboratorija.
U maju 2010. godine proizvodni pogoni "Fruktone" su ugašeni jer je izgubljena je licenca za "pepsi". Poreska uprava Republike Srpske blokirala je račun "Fruktone" zbog neizmirenog duga od 7,5 miliona KM, a preduzeću se gasi struja, voda i telefoni. Iste godine u preduzeću je otvoren strečaj, koji je pet godina kasnije okončan zbog nedostatka stečajne mase. Mediji su tada izvještavali da su povjerioci, među kojima su i radnici, oštećeni za oko 17 miliona maraka.
Najavljen protest stanara u Boriku
"Ne urbicidu, ne betonizaciji i uništavanju našeg naselja", piše u pozivu na proteste koji su najavili stanari banjalučkog naselja Borik za četvrtak u 20 časova.
"Sa apekta urbanizma i sigurnosti nije prihvatljiva planirana spratnost objekata u neposrednoj blizini osnovne škole. Nije prihvatljivo sa se u svrhu budućeg parkiranja smanji postojeća zelena površina i školsko dvorište. Planiranom izgradnjom objekata na prostoru "Fruktone" smatramo da će biti potpuno narušen i devastiran postojeći urbanistički koncept naselja Borik", stoji u primjedbama stanara ovog banjalučkog naselja.
Stanari navode i da predloženim izmjenama neće biti dovoljno parking mjesta, jer ih ni sada nema, a podsjećaju da je propisano da za jednu stambenu jedinicu dolazi jedno parking mjesto.
"Uvođenjem dvosmjerne ulice za ulaz u javnu garažu ukida se jedan red postojećih parking mjesta ispred naših lamela, pa se postavlja pitanje gdje će se parkirati korisnici objekata obzirom d apredloženo rješenje nije dovoljno ni za postojeće stambene i poslovne prostore. Nadalje, nije potpuno jasno ko će biti obavezan i kada će da sagradi javnu garažu i pod kojim uslovima ćemo istu moći koristiti, imajući u vidu da bi planiranom izgradnjom nebodera nio uništen i postojeći javni parking", navode stanari.
Napomena:Preuzimanje teksta, dijelova teksta, vijesti, autorskih fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora (autor članka) i linka ka Mondo portalu.
(Mondo)