U Memorijalnom centru u Potočarima kod Srebrenice danas se obilježava pomen Bošnjacima koji su stradali u julu 1995. godine.
U 12.00 časova zvaničnici i delegacije odaće počast i položiti cvijeće na memorijalni kamen u sakralnom dijelu centra, nakon čega slijedi vjerski obred i ukop posmrtnih ostataka 14 Bošnjaka.
Zbog današnjeg komemorativnog skupa i u sutra zbog obilježavanja 32 godine od srpskog stradanja oko Srebrenice, načelnik opštine Mladen Grujičić donio je odluku da opštinska uprava ne radi 11. i 12. jula.
Komemoraciji prisustvuju brojni predstavnici diplomatskog kora i međunarodne zajednice u BiH, te delegacije iz više zemalja, zatim bošnjački predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, predvođeni članovima Predsjedništva BiH Denisom Bećirevićem i Željkom Komšićem.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici uključujući i genocid. Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, od dvadeset presuda u Haškom tribunalu, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio je 33 presude za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je sedamnaest, prema mišljenju tog suda, zbog genocida.
Vlada RS formirala je 2019. godine Nezavisnu međunarodnu komisiju za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992 - 1995 godine, kojom je predsjedavao izraelski istoričar Gideon Grajf. Komisija je svoj izvještaj o događajima i stradanjima u Srebrenici predstavila dvije godine kasnije i u izvještaju se zaključuje da stradanja bošnjačkih vojnika i civila oko Srebrenice 1995. godine ne mogu biti kvalifikovana kao zločin genocida.
I ove godine u Srebrenicu je nekoliko hiljada ljudi stiglo u "Maršu mira Žepa-Potočari".
(BHRT/MONDO)