U Potočarima je završeno obilježavanje 29 godina od stradanja Bošnjaka prilikom proboja 28. Divizije tzv. Armije BiH iz Srebrenice prema Tuzli i od tragičnih događaja u julu 1995. godine.
Komemorativni skup je završen vjerskim obredom koji je predvodio poglavar Islamske vjerske zajednice u BiH Husein Kavazović i ukopom posmrtnih ostataka 14 identifikovanih osoba.
Komemoracija je počela emitovanjem video-poruka i obraćanjem zvaničnika u komemorativnoj sali u bivšoj fabrici akumulatora, koju je svojom odlukom nekadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Volfgang Petrič pretvorio u memorijalni centar.
Nakon toga su zvaničnici, među kojima više članova diplomatskog kora u BiH zapadnih i arapskih zemalja, predvođeni članovima Predsjedništva BiH Denisom Bećirevićem i Željkom Komšićem, te predsjednikom Upravnog odbora Memorijalnog centra Hamdijom Fejzićem, položili cvijeće i odali poštu nastradalim kod centralnog spomen-obilježja u sakralnom dijelu ovog centra.
Komemoraciji je prisustvovao specijalni predstavnik EU za BiH Johan Satler, dio zvaničnika međunarodne zajednice u BiH, te delegacije iz više zemalja, zatim zvaničnici raznih nivoa vlasti iz Federacije BiH.
Nakon polaganja cvijeća, bošnjačke i delegacije iz islamskih zemalja prisustvovale su vjerskom obredu, dok su ostale delegacije odmah napustile Potočare.
Po završetku vjerskog obreda i ukopa, i bošnjački i ostali islamski zvaničnici su napustili Memorijalni centar.
Komemoracija je protekla mirno, a obezbjeđivala ju je policija Republike Srpske uz podršku ostalih bezbjednosnih struktura u BiH.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici uključujući i zločin genocida, prema kvalifikacijama suda u Hagu. Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, od dvadeset presuda u Haškom tribunalu, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio je 33 presude za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je sedamnaest, prema mišljenju tog suda, zbog genocida.
Vlada RS formirala je 2019. godine Nezavisnu međunarodnu komisiju za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992 - 1995 godine, kojom je predsjedavao izraelski istoričar Gideon Grajf. Komisija je svoj izvještaj o događajima i stradanjima u Srebrenici predstavila dvije godine kasnije i u izvještaju se zaključuje da stradanja bošnjačkih vojnika i civila oko Srebrenice 1995. godine ne mogu biti kvalifikovana kao zločin genocida.
(MONDO)