Društvo

Svaki stanovnik RS godišnje proizvede oko 340 kilograma smeća

Autor Dušan Volaš

Procijenjena količina proizvedenog komunalnog otpada u 2023. godini u Republici Srpskoj iznosila je 377.084 tona, odnosno 338 kg po stanovniku godišnje što pokazuje da jedan građanin dnevno proizvede nešto manje od jednog kilograma smeća.

Izvor: Shutterstock

Prema podacima za prošlu godinu, javna komunalna preduzeća prikupila su 292.555 tona otpada, što je za 1,1 odsto više nego u 2022. godini.

"Od ukupne količine, najviše je prikupljeno miješanog komunalnog otpada, 284.529 tona ili 97,3 osto. Prikupljeno je 2.109 tona ambalažnog otpada, čiji je udio u ukupno prikupljenom otpadu 0,7 osto", objavio je Republički zavod za statistiku.

Takođe su naveli da je tokom 2023. godine na evidentirana odlagališta trajno odloženo 377.204 tona otpada, što je za 2,9 osto više nego prethodne godine.

Odvojeno je prikupljeno 666 tona otpada što pokazuje da sakupljanje nekih vrsta otpada poput papira, kartona, stakla, tekstila i sličnog kod nas nedovoljno razvijeno, а isto je potvrđeno i u dokukmentu "Republički plan upravljanja otpadom 2019-2029. godina" koji je još ranije usvojila Vlada RS.

"Troškovi sakupljanja otpada u većini lokalnih samuprava su visoki zbog malog broja korisnika i male količine otpada"

"Na drugi način odstranjeno je 19 tona, dok je na preradu i dalje korišćenje ili receiklažu predato 2.844 tona otpada", naveli su u Republičkom zavodu za statistiku dodali da je u Republici Srpskoj tokom prošle godine evidentirano 35 odlagališta otpada.

U dokumentu "Republički plan upravljanja otpadom 2019-2029. godina" takođe je navedeno da se sakupljanje otpada u Republici Srpskoj obavlja od strane komunalnih preduzeća koji su u većinskom vlasništvu jedinica lokalne samouprave, osim u gradovima Banjaluka i Doboj, gdje su komunalna preduzeća koja se bave sakupljanjem otpada u većinskom privatnom vlasništvu.

"Troškovi sakupljanja otpada u većini lokalnih samuprava su visoki zbog malog broja korisnika i male količine otpada. Regionalizacijom (jedno preduzeće sakuplja otpad u više jedinica jedne regije) troškovi sakupljanja otpada se mogu smanjiti, jer se povećava količina otpada sakupljenog od strane jednog preduzeća", navedeno je između ostalog u pomenutom dokumentu.

Divlje deponije veliki problem za život i zdravlje ljudi

Osim pitanja prikupljanja i tretiranja otpada dodatni problem su "divlje" tj. ilegalne deponije kojih na teritoriji Republike Srpske ima oko 270, dok većina opštinskih deponija radi bez adekvatne dozvole, pokazali su ranije podaci Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS.

U Izvještaju revizije učinka "Funkcionisanje sistema za upravljanje komunalnim otpadom" piše da približno 30 odsto stanovništva još uvijek nije obuhvaćeno redovnim uslugama sakupljanja i odvoza komunalnog otpada.

Na oko 60 odsto identifikovanih divljih deponija procijenjena količina odbačenog otpada je oko 90.000 tona. Na navedenim divljim deponijama odložene su različite kategorije otpada: komunalnog, građevinskog, poljoprivrednog, industrijskog, medicinskog, električnog i elektronskog, životinjskog itd., što predstavlja dodatnu opasnost za živote i zdravlje ljudi kao i životnu sredinu.

(MONDO)

Tagovi