Društvo

Podrška za najbolje biznis ideje: Održan trening za osnaživanje žena sa invaliditetom (FOTO/VIDEO)

Autor Nikolina Damjanić

U Banjaluci je održan dvodnevni trening za 25 žena sa invaliditetom i žena žrtava mina iz pet lokalnih zajednica u BiH u oblasti preduzetništva. Pet biznis ideja dobiće podršku u iznosu od 5.000 KM.

Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Učesnice treninga su kroz teorijski i praktičan rad dobile potrebne informacije o osnovama preduzetništva, o procesu izrade biznis plana, razvoju i praćenju biznisa, te potencijalnim izazovima i rizicima. Važan dio treninga odnosio se i na investicije, kalkulaciju poslovanja, marketing i plasman proizvoda na tržište.

Učesnice su tokom treninga uradile individualne biznis planove, koji će biti ocijenjeni i pet najboljih biznis planova dobiće podršku kroz nabavku opreme, materijala u poljoprivredi u vrijednosti do 5.000 KM.

Podrška najuspješnijim biznis planovima koje će voditi žene sa invaliditetom i žene nosioci domaćinstva žrtava mina omogućiće da žene ostvare dodatne izvore prihoda, da unaprijede kvalitet života porodice i predstave pozitivan koncept rada i osnaživanja žena sa invaliditetom i njihovog doprinosa razvoja lokalnih zajednica.

Glavna namjena treninga odnosila se na jačanje kapaciteta žena sa invaliditetom i žena žrtava mina u oblasti izrade biznisa u preduzetništvu kako bi se osnažile i kako bi kroz podršku u pokretanju ili proširenja biznis planova, obezbijedile dodatne izvore prihoda u svojim porodicama. Ovaj način podrške ženama će omogućiti da osnaže svoje domaćinstvo i da postanu prepoznatljive u lokalnoj zajednici kao žene koje mogu da svojim radom unaprijede kvalitet života cjelokupne porodice.

Edukativni trening realizovan je u okviru projekta ‘’Podrška ženama – žrtvama mina u BiH’’ kojeg realizuje Organizacija amputiraca UDAS uz finansijsku podršku Ambasade Slovenije u BiH i sufinansiranje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite. Cilj projekta je povećanje prihoda žena kroz porodični biznis u oblasti poljoprivrede.

U BiH osobe sa invaliditetom nisu u dovoljnoj mjeri i na adekvatan način uključene u tržište rada. Dodatno su marginalizovane žene sa invaliditetom i kao žene i kao osobe sa invaliditetom. Žene sa invaliditetom i žene čiji su članovi porodice žrtve mina podnose veliki teret jer su zadužene da vode brigu o članovima porodice.

Na taj način u značajnoj mjeri budu zaposatavljene njihove potrebe, prava i mogućnosti. Zbog obaveza koje imaju u domaćinstvu nisu u mogućnosti da se adekvatno uključe u zajednicu, da se zaposle, da ostvare dodatne prihode u porodici koji im mogu unaprijediti
kvalitet života.

Osnaživanjem žena sa invaliditetom i žena žrtava mina stvaramo kvalitetne osnove za jačanje pojedinaca i razvoja lokalnih zajednica.

(MONDO)