Društvo

"Cvjeta" kockanje u Srpskoj: Prihodi 154 miliona KM, rast od 24 odsto

Autor Dušan Volaš

Republička uprava za igre na sreću prikupila je u protekloj godini za 24 odsto više prihoda od naknada za priređivanje igara na sreću u odnosu na godinu ranije, odnosno oko 154 miliona KM, što je za oko 30 miliona KM više

Izvor: Shutterstock

Vršilac dužnosti direktora ove uprave Draženko Veljanovski je istakao da su zabilježeni i značajni rezultati u suzbijanju ilegalnog tržišta igara na sreću i onemogućavanja učešća maloljetnih lica.

"Zahvaljujući našim svakodnevnim inspekcijskim kontrolama primjetno je da je u protekloj godini došlo do značajnog rasta discipline u sprovođenju Zakona o igrama na sreću koji je usvojen 2019. godine, a koji je uveo više reda u funkcionisanje tržišta igara na sreću, te se pozitivno odrazio kako na republički, tako i na lokalne budžete u Srpskoj", ocijenio je Veljanovski.

Prema njegovim riječima, na dobre finansijske rezultate nesumnjivo je uticala i implementacija računarsko-informacionog sistema za nadzor nad priređivanjem igara na sreću, čime su spriječene bilo kakve zloupotrebe od priređivača, a njihovo poslovanje je svedeno u zakonske okvire.

"Republičkoj upravi za igre na sreću je omogućeno da lakše i brže reaguje na uočene nepravilnosti i na taj način onemogući funkcionisanje 'sive zone' u oblasti igara na sreću, zbog koje je, prije uvođenja ovog sistema, Republika Srpska godišnje gubila milione maraka", naveo je Veljanovski.

Sprečavanje učešća maloljetnih lica u igrama na sreću biće prioritet rada Republičke uprave za igre na sreću u ovoj godini, jer su, kako je naveo, svjesni činjenice otvaranja novih kladionica i automat klubova gdje maloljetnici, nažalost, imaju veću mogućnost učestvovanja u igrama na sreću, kao i ovisnosti o njima.

"Proširićemo inspekcijski nadzor i saradnju sa ostalim relevantnim institucijama da bi u značajnom procentu smanjili učešće maloljetnih lica u igrama na sreću, jer smo svjesni da je to najranjivija grupa i da najveću odgovornost zajedno snosimo - priređivači, a posebno mi, kao državni organ koji ima zakonom propisane mehanizme da djeluje i preventivno i represivno", istakao je Veljanovski.

On je poručio da je cilj nulte tolerancije učestvovanja maloljetnika u igrama na sreću ostvariv samo zajedničkim snagama.

"Prošle godine smo organizovali i nekoliko zajedničkih akcija sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i centra za socijalni rad, a koje su rezultirale time da su se priređivači igara na sreću u značajnoj mjeri disciplinovali u primjeni propisanih obaveza, a koje se odnose na sprečavanje učešća maloljetnika u igrama na sreću", rekao je Veljanovski.

On je pozvao priređivače da poštuju zakonske odredbe koje se odnose na sprečavanje učešća lica mlađih od 18 godina i time daju doprinos u suzbijanju negativnih posljedica igranja igara na sreću na ranjive grupe društva kao što su maloljetnici.

"Pozivamo i građane Republike Srpske ukoliko imaju saznanja o boravku maloljetnih lica u objektima u kojima se priređuju igre na sreću da o tome obavijeste Republičku upravu da bi naši inspektori pravovremeno preduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti", rekao je Veljanovski.

On je dodao da u ovoj godini nastavljaju i sa predanim radom na sprečavanju funkcionisanja ilegalnog tržišta igara na sreću, kao i stvaranja uslova za lojalnu konkurenciju među priređivačima igara na sreću.

"S obzirom na rezultate koje smo ostvarili u 2024. godini, s razlogom očekujemo da ćemo u ovoj godini nadmašiti zacrtane ciljeve, te tržište igara na sreću u Republici Srpskoj u potpunosti uvesti u zakonske okvire što će nesumnjivo imati pozitivne finansijske rezultate i po sam budžet Republike Srpske", naglasio je Veljanovski.

On je naveo da su inspektori Republičke uprave za igre na sreću prošle godine izdali 81 prekršajni nalog u vrijednosti od 253.400 KM.

Veljanovski je precizirao da je riječ o manjem broju izdatih prekršajnih naloga u odnosu na 2023. godinu, što govori o tome da su pojačane svakodnevne inspekcijske kontrole uticale na značajno smanjenje obima nelegalnog priređivanja igara na sreću u Republici Srpskoj.

"Najčešće nepravilnosti koje su otkrili inspektori na terenu su priređivanje igara na sreću bez rješenja Republičke uprave za igre na sreću, kao i posjedovanje ilegalne opreme na kojoj se priređuju igre na sreću", rekao je Valjanovski.

On je pozvao građane da ih obavijeste ukoliko uoče da uređaji na kojima se priređuju igre na sreću nemaju vidno istaknutu naljepnicu za registraciju, odnosno da u objektu nije istaknuta posebna oznaka Republičke uprave za igre na sreću.

"Cilj naših inspekcijskih kontrola nije samo u kažnjavanju priređivača, već preventivno djelovanje i uvođenje njihovog poslovanja u zakonske okvire, čime se obezbjeđuju i zdrava konkurencija među samim priređivačima, ali i pozitivni efekti po ekonomiju Republike Srpske", napomenuo je Veljanovski.

Pojačane inspekcijske kontrole, dodao je on, doprinijele su i oduzimanju većeg broja predmeta korišćenih za nezakonitno priređivanje igara na sreću u Republici Srpskoj.

"Komisija Republičke uprave za igre na sreću prošle godine sprovela je šest akcija uništavanja oduzetih predmeta i opreme. Riječ je o do sada najvećem broju uništenih predmeta u jednoj godini, ukupno 320", naveo je Veljanovski.

On je dodao da je uglavnom riječ o nelegalnim automatima za igre na sreću, terminalima za priređivanje elektronskih igara na sreću, kao i ostala oprema koja je oduzeta prilikom inspekcijskih kontrola, a za koje je na osnovu pravosnažnih odluka nadležnih organa naređeno trajno uništavanje.

SRNA