Društvo

"Besmrtni puk" prošao Banjalukom (FOTO)

Autor Dušan Volaš

U Banjaluci je održan marš "Besmrtnog puka" povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom.

Izvor: Borislav Zdrinja

Marš je išao centralnom gradskom ulicom, od Parka Petra Kočića do Trga palih boraca, gdje će biti položeni vijenci na Spomenik žrtvama fašizma, a potom uslijediti obraćanje i umjetnički program.

Učesnici marša nosili su fotografije svojih predaka koji su se borili protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu.

U maršu su, osim brojnih građana i članova SUBNOR-a, učestvovali i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Anja LJubojević, savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, ministri u Vladi Srpske, predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ninković.

Izvor: Borislav Zdrinja

Marš "Besmrtnog puka" organizovalo je Narodno patriotsko udruženje "Besmrtni puk Srpske" u saradnji sa Odborom Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke NJemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

Izvor: Radenko Kuprešak/Srna

Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Jugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma. Bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.

SRNA