Društvo

Mjerenjem šećera u krvi obilježen Svjetski dan borbe protiv dijabetesa

Autor mondo.ba

Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti 14. novembra, kompanija SANOFI uz podršku Odjeljenja endokrinologije UKC Banja Luka organizovala je aktivnost besplatnog mjerenja šećera u krvi u tržnom centru „Delta".

Izvor: Promo (za mondo.ba)

Cilj ove akcije je podizanje svijesti o ovom globalnom zdravstvenom problemu, a mjerenje je uporedno sprovedeno u Sarajevu.

Možemo slobodno istaknuti da Republika Srpska ima najmoderniju terapiju i za Tip 1 i Tip 2 dijabetesa u cijeloj regiji, bez obzira što je veoma skupa. Pacijenti su zadovoljni i kontrolisani.

Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti obilježava se u više od 160 zemalja svijeta, pod patronatom Međunarodne dijabetes federacije (IDF). Svjetski dan šećerne bolesti ustanovili su 1991. godine Međunarodna dijabetes federacija i Svjetska zdravstvena organizacija, kao odgovor na rastući broj oboljelih od šećerne bolesti te kao podrška oboljelim. Svjetski dan šećerne bolesti postao je službeni Dan Ujedinjenih nacija 2007., usvajanjem Rezolucije Ujedinjenih naroda 61/225.

Svake godine kampanja Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa fokusira na određenu temu, ove godine tema je porodica i dijabetes tj. uticaju dijabetesa na porodicu i podršku oboljelima, te promovisanje uloge porodice liječenju, prevenciji i edukaciji na temu dijabetesa.

Istraživanje koje je 2018. proveo IDF otkrilo nam je da roditelji obično ne primjećuju ovo ozbiljno stanje kod svoje djece. Uprkos činjenici da većina ispitanika imaju člana porodice s dijabetesom, alarmantni su podaci da četiri od pet roditelja ne prepoznaju simptome upozorenja, dok jedan od tri roditelja uopšte ne primjećuje simptome. Rezultati otkrivaju potrebu za edukacijom i podizanjem svijesti kako bi se ranije uočili simptomi upozorenja koji upućuju na dijabetes.

Nedostatak edukacije o šećernoj bolesti znači da prepoznavanje simptoma upozorenja ne predstavlja problem samo na nivou porodice, već je to problem koji utiče na čitavo društvo. Jedna od dvije osobe koje trenutno žive sa šećernom bolešću nisu dijagnosticirane, velika većina njih ima dijabetes tipa 2, najčešći oblik šećerne bolesti, odgovoran za oko 90% svih slučajeva. Ukoliko se ne liječi I ne kontroliše redovno,  može dovesti do komplikacija koje mijenjaju život: sljepoća, amputacija, zatajenje bubrega, srčani udar, moždani udar itd. Šećerna bolest odgovorna je za smrt četiri miliona ljudi u 2017., te ovog novembra, IDF Vas poziva da testirate svoje znanje o šećernoj bolesti i procijenite svoj rizik od nastajanja šećerne bolesti tipa putem kviza na svojoj internet stranici.