Društvo

„Muzej pristupačnosti“ postavljen u Banjaluci

Autor mondo.ba

Alternativni „Muzej pristupačnosti“ postavljen danas u Banjaluci u tržnom centru Delta Planet okupio je veliki broj građana koji su posjetili postavku i svoju poruku zabilježili u knjizi utisaka.

Izvor: Organizacija Udas

Građani su imali priliku pogledati izložbu fotografija, ali i staviti se u ulogu osobe sa invaliditetom kroz nekoliko neobičnih igara – svezati pertlu jednom rukom ili ubacivati različite oblike u loptu zatvorenih očiju.

„Ovo su bitni događaji jer građanima omogućavaju da na jednostavan način, stavljajući se u ulogu osobe sa invaliditetom, obave rutinske zadatke koji se na prvi pogled čine jednostavni. Kada se osobe nađu u situaciji da jednom rukom trebaju zakopčati jaknu, shvate kako je osobama sa invaliditetom koje se svakodnevno suočavaju sa tim preprekama. Nakon toga postaju senzibilizirani prema osobama sa invaliditetom“, rekao je Dejan Grgić, član i volonter Udruženja omladine sa invaliditetom Info Part Banja Luka.

„Muzej pristupačnosti“ organizovan je u sklopu projekta „Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana“, kojeg realizuje Organizacija amputiraca „UDAS“, u partnerstvu sa Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Udruženjem građana ”Nešto Više” Sarajevo. Cilj je postići veći nivo uključenosti organizacija civilnog društva u proces evropskih integracija, fokusirajući se na povećanje socijalne uključenosti i nediskriminaciju osoba sa invaliditetom.

Tanja Mandić-Đokić, konsultantica na projektu, smatra kako su ovakve kampanje od izuzetne važnosti jer na direktan način dopiru do građana kao „indirektnih izvršioca vlasti“, a posredno i do direktnih donosilaca odluka koji imaju mehanizme da poboljšaju status osoba sa invaliditetom i učine ih vidljivijim.

„Vlasti danas pomažu osobe sa invaliditetom u smisli uklanjanja fizičkih prepreka za kretanje i slično. Međutim, potrebno je učiniti više, potrebno je omogućiti i alternativne oblike komunikacije za osobe sa poteškoćama u vidu ili sluhu, te uopšte učiniti osobe sa invaliditetom viljivijim“, kazala je Mandić-Đokić.

Događaju je prisustvovala i Vanja Čolić, saradnica za inkluziju učenika sa posebnim potrebama Ministarstva za prosvjetu i kulturu Republike Srpske. Smatra kako je ovakve kampanje potrebno organizovati i češće kako bi se doprijelo do građana/ki i medija, kako u smislu inkluzije učenika i učenica sa invaliditetom u školski sistem, tako i inkluzije osoba sa invaliditetom u društvo uopšte.

Projekat se aktivno realizuje u 5 gradova. „Muzej pristupačnosti“, koji se realizuje u okviru kampanje „Sva lica pristupačnosti“, prije građana i građanki Banjaluke mogli su vidjeti građani i građanke Tuzle i Sarajeva, dok će 1. februara Muzej posjetiti Trebinje i Bijeljinu.

Projekat „Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana“ finansira Evropska unija i svojim konceptom i rezultatima će doprinijeti ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja 2030. Realizacijom projekta žele se ojačati kapaciteti mreže žena sa invaliditetom i mreže žrtava mina UDAS. Pored toga, cilj je uticati na povećanje socijalne osjetljivosti organizacija civilnog društva, koje nisu primarno organizacije osoba sa invaliditetom, kao i predstavnika lokalnih vlasti.

Tagovi