Osobe sa poteškoćama posebno su pogođena globalnom pandemijom virusa korona, jer društveno distanciranje i samoizolacija mogu biti nemoguće za one koji se oslanjaju na podršku drugih.
Ovo je saopšteno danas iz organizacije "Spasimo djecu" (Save the Children) povodom 21. marta, Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom.
Iz ove organizacije su naveli da su djeca sa poteškoćama pod posebnim rizikom tokom vanrednih stanja jer, između ostalog, poremećene rutine mogu biti teške za djecu iz autističnog spektra ili druge kojima je neophodna pouzdana dnevna rutina.
"Mnogoj djeci sa poteškoćama potrebni su redovni recepti i lijekovi da bi ostali zdravi i funkcionalni. Sa poremećenim funkcionisanjem zdravstvenog sistema i smanjenom mogućnosti zdravstvenih institucija da pruže standardnu brigu, djeca sa poteškoćama mogu biti u situaciji da im nedostaju važni lijekovi kako bi ostala zdrava", smatraju u ovoj organizaciji.
Širenje virusa, kako navode iz organizacije "Spasimo djecu", može smanjiti nezavisnost i povećati ranjivost, jer su lična pomoć i podrška ključ nezavisnosti za mnoge osobe sa poteškoćama.
"Karantin i društvena distanca mogu oslabiti sistem i mrežu podrške usmjerenu na pomoć osobama sa poteškoćama da samostalno žive. Svakodnevni život može biti posebno pogođen ukoliko se ključno osoblje ili članovi porodice zaraze, te ne mogu pružati svoju podršku", navode iz ove organizacije.
Navodi se i da neke od mjera moraju biti specifično usmjerene na lica i djecu sa poteškoćama, kao što su mjere socijalne zaštite kako bi se održao kontinuitet servisa podrške.