• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ja, sličan tebi, postojim!

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Brojni su problemi sa kojima se susreću osobe sa Daunovim sindromom u Republici Srpskoj. Među glavnim prednjače nemogućnost zapošljavanja, inkluzija u školama i nedostatak rane intervencije.

 Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom, obilježavanje u Banjaluci Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Ovo je za Mondo portal potvrdila Željka Perišić-Ninković, direktorka banjalučkog Centra "Dajte nam šansu - Zvjezdice" koji će večeras u Kulturnom centru Banski dvor obilježiti Međunarodni dan osoba sa Daunovim sindromom.

Radi se o tradicionalnoj manifestaciji čiji je primarni cilj pokazivanje mogućnosti djece i mladih sa Daunovim sindromom, ali i svim drugim poteškoćama u razvoju. Ove godine održava se pod sloganom "Ja, sličan tebi, postojim!", a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske.

"Na ovaj način ukazujemo na inkluziju u kulturi i senzibilišemo širu javnost o osobama sa ovim problemima. Naglasak je na mogućnostima, oni vrijedno vježbaju tokom cijele godine i ovom prilikom žele široj javnosti pokazati šta znaju i umiju. Nakon manifestacije biće održan svečani koktel na kome će mladi sa Daunovim sindromom, a koji su prošli obuku za konobare, poslužiti prisutne goste", rekla nam je Perišić-Ninković, koja je i majka djeteta koje ima Daunov sindrom.

Beba koja je ušla u istoriju: Bravo, mali!

Na žalost, u Republici Srpskoj i Banjaluci ne postoje precizni podaci o broju osoba sa Daunovim sindromom.

Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom ustanovljen je 2006. godine, a 21. mart izabran je simbolično. Treći mjesec predstavlja tri hromozoma, umjesto dva, na 21-om hromozomskom paru.

Neke statistike govore da na području Banjaluke žive 64 takve osobe, od kojih je punoljetno oko 30.

Najveći problemi sa kojima se susreću ove osobe jesu nemogućnost zapošljavanja, uključivanje u škloske sisteme i rana intervencija, tvrdi direktorka banjalučkog Centra "Dajte nam šansu - Zvjezdice".

"Po našim podacima nijedna osoba sa Daunovim sindromom nije zaposlena u Republici Srpskoj i teritoriji grada Banjaluke. Osim navedenog postoje i problemi sa nedostatkom stručnih lica kao što su defektolozi, logopedi...", ističe Perišić-Ninković.

Jedan od programa koji se preporučuje osobama sa poteškoćama u razvoju jeste i terapijsko jahanje koje je se u Evropi primjenjuje od ranih pedesetih godina prošlog vijeka. Korištenjem ove terapije značajan napredak može se postići kod velikog broja poremećaja, stanja i bolesti kao što su mišićna distrofija, cerebralna paraliza, Daunov sindrom, smetnje sa vidom i sluhom i slično.

Sagovornica Mondo portala kaže da se radi o veoma korisnoj terapiji, ali zbog visoke cijene svi nisu u mogućnosti da koriste hipoterapiju.

"Bilo bi dobro da terapijsko jahanje postane redovan program rehabilitacije u zdravstvenom sistemu", rekla je Perišić-Ninković.

MONDO: Ozdravljenje na leđima konja

Rada Rakočević, diplomirani defektolog i licencirani terapeut za izvođenje terapije i aktivnosti pomoću konja ranije je za Mondo izjavila da se jahanje može primijeniti kao fizikalna terapija kod svih uzrasta.

"U hipoterapiji konj simulira hod zdravog čovjeka. Kad dijete sjedi na konju njegovi pokreti pozitivno djeluju na mišiće i karlicu mališana. Preko cirkulacije dalje se djeluje na centralni nervni sistem i centar za ravnotežu. Učinkovitost je u tome, da se oni koji nisu mogli samostalno da hodaju ili stoje, tokom terapije ponašaju opuštenije jer im konj 'pozajmljuje' noge i na taj način pozitivno djeluje na spazam mišića", istakla je između ostalog Rakočevićeva za naš portal.

Večerašnja manifestacija u Banskom dvoru počinje u 19 časova. Djeca i mladi sa Daunovim sindromom, ali i svim ostalim poteškoćama predstaviće se kroz bogat kulturno-umjetnički program, a uz podršku Emilije Boškić, drugara iz Prve baletske škole Banjaluka i KUD "Čajavec". Kao dugogodišnji prijatelji i partneri manifestacije i ove godine u programu učestvuju djeca iz JU Centar "Zaštiti me".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE