Društvo

Banjaluka: Nestašicu hrane preduhitriti domaćom proizvodnjom

Autori mondo.ba Vesna Kerkez

Centar za razvoj poljoprivrede i sela Banjaluka pokreće kampanju kako bi animirali građane za proizvodnju hrane koja bi mogla biti plasirana na domaćem tržištu.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Kampanja ima za cilj i da motiviše naše sugrađane da iskoriste svoja vlastita poljoprivredna dobra koja su obradiva, ali neiskorištena.

Direktor banjalučkog Centra za razvoj poljoprivrede i sela Draško Ilić kaže za Mondo da su već sada vidljive posljedice pandemije koronavirusa.

Zbog situacije u kojoj se svi zajedno nalazimo, vjerujemo da će u skorije vrijeme biti problema u snabdijevanju hranom. Resorno ministarstvo je obezbijedilo 9000 sjetvenih paketa, od čega je 450 paketa dodijeljeno Banjaluci. Centar je sproveo istraživanje i javilo nam se oko 700 zainteresovanih ljudi, odnosno domaćinstava, koji su voljni da se bave poljoprivredom“, kaže Ilić.

Prema njegovim riječima planirano je da se iz redovnih programa Centra izdvoje sredstva za one koji su se prijavili, a nisu obuhvaćeni mjerama Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.

Ilić je dodao da je sastavljen i novi pravilnik, prema kome je planirano milion KM za razvoj i podršku poljoprivredi, a od toga je 520.000 KM namijenjeno za sjetvu i ratarstvo.  

„Naši poljoprivredni proizvođači su u jesenjoj sjetvi zasijali više od planiranog, što će uraditi i tokom proljetne sjetve. Prema našim procjenama zasijana količina neće  biti dovoljna za potrebe naših sugrađana ukoliko dođe do potražnje za hranom i osnovnim životnim namirnicama. Seoska domaćinstava, odnosno, poljoprivredni proizvođači, hranu proizvode za svoje vlastite potrebe i nedovoljan je broj domaćinstava koji mogu proizvesti višak hrane za tržište“, dodaje naš sagovornik.

Prema njegovim riječima, teško je predvidjeti šta nas čeka u narednom periodu, ali je gotovo sigurno da će potrošnja hrane, vode i drugih namirnica rasti.

„Postojeće zalihe hrane se ubrzano troše, prvenstveno zbog straha od prisutnog virusa. Vremenski okvir trajanja pandemije još je nemjerljiv i ubijeđeni smo da će uvoza biti manje, a ekonomski sistem će biti poremećen i oslabljen. Uvjereni smo da će vanredna situacija širom planete dovesti do „divljanja“ cijena hrane, kako na stranom tako i na domaćem tržištu što se neće  moći kontrolisati zakonskim regulativama. Svjesni smo da će problema biti i u svim drugim oblastima života, što će dodatno komplikovati stanje“, ističe Ilić.

On ističe da je ovo trenutak kada treba napraviti promjene u raspodjeli sredstava namijenjenih za razvoj poljoprivrede i veliki zaokret u pravcu veće proizvodnje domaće hrane.

„Smatramo da ovom podrškom stvaramo dobre uslove poljoprivrednim proizvođačima da mogu proizvesti mnogo veće količine hrane i na taj način  smanjiti potrebe za uvozom velikog broja poljoprivrednih proizvoda. Ovu aktivnost ćemo sproveli na cijeloj teritoriji grada Banjaluke od urbanog dijela u kome bismo podržali projekat gradskih bašti do ruralnog prostora na kojem bi podržali sve postojeće poljoprivredne proizvođače, a isto tako i sve druge (početnike) u poljoprivrednoj proizvodnji“.

Važno je napomenuti da se za učešće u ovom projektu mogu prijaviti svi koji su voljni da se bave poljoprivredom.