Društvo

Višković i Đajić: Nije nedostajalo medicinske opreme

Autor SRNA

Premijer Republike Srpske Radovan Višković i rukovodstvo UKC RS ocijenili su danas da su ova ustanova i zdravstvo u Srpskoj uspješno odgovorili na izazove u borbi protiv virusa korona, te istakli da je Vlada Srpske u posljednja dva mjeseca uložila više od 100 miliona KM

Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Višković je naglasio da je ogroman doprinos medicinskih radnika u borbi protiv virusa korona.

"Zahvalan sam medicinskim radnicima za nemjerljiv doprinos borbi protiv virusa korona. Srpska je pokazala da može da se izbori sa ovim problemom", rekao je Višković novinarima u Banjaluci.

On je ocijenio da je izuzetno značajno što u kovid bolnici nije bilo oboljelih zdravstvenih radnika.

"Puno jače ekonomije od naše, odnosno njihovi zdravstveni sistemi su bili u ogromnim problemima. U Srpskoj nijedna zdravstvena ustanova nije došla u situaciju da ne može primiti pacijente ili da nisu imali potrebnu opremu i respiratore. Sredstva Vlade Srpske uložena su za nabavku potrebne opreme i lijekova i uspjeli smo da virus držimo pod kontrolom. Nijednog momenta nismo imali eksponencijalni rast zaraženih, sada kontrolišemo situaciju i nadam da ćemo borbu veoma brzo uspješno privesti kraju", dodao je Višković i napomenuo da su sve odluke Kriznog štaba objavljene u "Službenom glasniku".

On je ponovio da je virus korona još prisutan, ali da se sada mnogo više zna o njemu nego prije dva mjeseca.

Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić rekao je da je UKC uspješno odgovorio na izazove u borbi protiv virusa korona.

"Nije nedostajalo UKC-u respiratora, kreveta za pacijente, medicinske opreme, a medicinsko osoblje je konstantno bilo na raspolaganju pacijentima", istakao je Đajić.

On je naglasio da su u UKC poštivani epidemiološki, terapijski i dijagnostički protokoli u skladu sa praksom u najznačajnijim svjetskim zdravstvenim ustanovama.

"Sve ovo smo uradili uz podršku Vlade Republike Srpske. Kada je riječ o rekonstrukciji objekata na lokaciji stare hirurgije u Banjaluci većinu posla su uradili radnici UKC-a i po minimalnim cijenama. Sve što smo radili u ovim uslovima je bilo potrebno jer su spasavani životi ljudi", rekao je Đajić.