Povodom optužbi da je Univerzitetski klinički centar Republike Srpske postao novo žarište i da ne raspolaže sa dovoljnom količinom zaštite opreme, danas se javnosti obratitilo rukovodstvo ove zdravstvene ustanove.
Vlado Đajić, generalni direktor UKC RS, nazvao je gnusnim lažima i dezinformacijma infomracije koje su se pojavile u pojedinim medijima.
"Imali smo stotine poziva zabrinutih zbog toga. To je nedopustivo. Što se tiče zaštitne opreme imamo 500.000 maski, blizu milion rukavica, 5.000 zaštitinih odijela zbog čega mogu da nam zavide mnoge bolnice. Radimo po svim svjetskim protokolima. Svega imamo: infuzija, stetoskopa.... Molimo pojedince da ne provociraju", rekao je Đajić.
Prema njegovim riječima, UKC RS ima 3.000 zapolsenih od čega je 50 zaraženih koronavirusom.
"Ne postoji apsolutna zaštita. To je ispod dva posto što je minimalan broj zaraženih imajući u vidu da pandemija traje dva mjeseca", istakao je Đajić.
Više predstavnika UKC RS obratilo se novinarima navodeći da su na vrijeme bili spremni za koronavirus, da sve rade po protokolima, da UKC RS nije izvor zaraze nego mjesto na kojem se zaraza liječi, a da je jučerašnje premještanje pacijenata s pojedinih odjela bilo planirana reorganizacija.
Načelnik Klinike za infektivne bolesti UKC-a Republike Srpske Antonija Verhaz je rekla da je ova klinika u stvari "Kovid bolnica" u kojoj u ovom trenutku nijedan radnik nije zaražen niti je na bolovanju.
Verhazova je istakla da se u ovoj klinici liječi 49 izuzetno teških pacijenata uz šest pacijenata koji su na respiratorima.
Ona je navela da ljekari i medicinske sestre požrtvovano rade u "Kovid bolnici" i da sa svakim dužim boravakom sa teškim pacijentima, pod punom zaštitom, raste i predispozicija da se zaraze.
Zamjenik direktora Univerzitetsko kliničkogcentra Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da u ovoj zdravstvenoj ustanovi nije bilo ni jedne incidentne situacije da se predviđene mjere nisu sprovodile.
"Protokoli su uspostvljeni mnogo prije nego u drugim bolnicima. Nabvka opreme 13. marta respiratora, pa rengeni. A sada se o tome priča. Imamo 900 zaraženih u Srpskoj, preminulo 43. Procentualno najveći broj testiranja rađen u Republici Srpskoj. Od toga 150 koji se liječe u UKC Srpske, u ostalim bolnicima Srpske je 47", naveo je Stevandić.
On je takođe rekao da su sve vijesti transparentne i lako provjerljive, kao i da niko nije pošteđen odgovornosti.
"Svi smo spremni da za svoj dio odgovaramo, ako je prekršeno neko epidemiološko pravilo", istakao je on.
Pomoćnik generalnog direktora Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske Slobodan Hajder rekao je da dva odsto zaraženih medicinskih radnika u ovoj ustanovi predstavlja nivo koji je daleko ispod regiona i svijeta.
"U mnogo jačim i većim zemljama broj se kreće daleko više, čak i preko 10 odsto, gotovo u svim državama regiona", pojasnio je Hajder.
Naveo je da su UKC Srpske ukupno 52 zdravstvena radnika zaraženo, te dodao da je osam već oporavljeno.
"Ukupno 15 ljekara i 29 sestara, ali i ostalih radnika koji nisu iz te struke. To je oko dva procenta zaraženih na ukupan broj zaposlenih. Došli smo u paradoksalnu situaciju da objašnjavamo otkud ljudi u bolnici", objasnio je on.
Iz Strukovnog sindikata doktora medicine RS danas je saopšteno da su zatražili da nadležni organi jasno i detaljno utvrde koje količine zaštitnih sredstava, uključujući zaštitne maske i drugu zaštitnu opremu su uz odgovorajuće reverse kao dokaze, dodijeljni na korištenje zdravstvenim i drugim radnicima, kao i pacijentima u Univerzitetsko kliničkom centru RS i to od početka izbijanja epidemije koronavirusom, jer ovaj sindikat raspolaže informacijama da su radnici UKC RS u zadnje vrijeme bili prinuđeni da sami nabavljaju zaštitnu opremu.