Društvo

U Banjaluci gojazno više od pet odsto testiranih osnovaca

Autor mondo.ba

Prekomjernu tjelesnu težinu ima 9,26 odsto testirane djece uzrasta od šest do devet godina iz banjalučkih osnovnih škola, dok je 5,37 odsto gojazno, pokazuju rezultati istraživanja Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta Univerziteta u Banjaluci.

Izvor: Guliver/Getty images plus/iStock/MichaelNivelet


Istraživanje pod nazivom "Prevalencija prekomjerne težine i gojaznosti kod djece od šest do devet godina" pokazalo je da ukupna prevalencija prekomjerne tjelesne težine i gojaznosti banjalučke djece iznosi skoro 15 odsto, što nije mali procenat, saopštio je Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta.

Ovi rezultati u poređenju sa rezultatima sličnih istraživanja u okruženju ukazuju da je ukupna prevalenca prekomjerne težine i gojaznosti kod djece osnovnoškolskog uzrasta sa područija Banjaluke nešto niža od rezultata istog uzorka testiranih u drugim evropskim zemljama, ističe se u saopštenju.

Sa Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta dodaju da je zabrinjavajući trend porasta prekomjerne tjelesne težine i gojaznosti sa godinama.

"Važno je istaći da se prehrambene navike i odnos prema fizičkoj aktivnosti stvaraju u ovom uzrasnom periodu, te su vaspitno-obrazovne ustanove značajan faktor u edukaciji djece, a naročito roditelja o potencijalnim zdravstvenim problemima uzrokovanim hipokinezijom i nezdravom ishranom", navodi se u rezultatima istraživanja.

U saopštenju se dodaje da su povećanje broja časova fizičkog vaspitanja u ovom osjetljivom uzrastu za rast i razvoj djece, stvaranje stimulativnog školskog okruženja koje podstiče na fizičku aktivnost, ponuda zdrave ishrane putem unutarškolskih punktova za prodaju hrane, te redovno praćenje i mjerenje nutritivnog statusa i nivoa razvoja motoričkih sposobnosti djece mlađeg školskog uzrasta, samo neke od mjera koje "treba da budu imperativ obrazovno-vaspitnog cilja kada je zdravstveni aspekt u pitanju".

Tokom maja testirano je više od 2.030 djece s ciljem rane identifikacije prekomjerne težine i gojaznosti, a istraživanjem su bila obuhvaćena djeca iz devet gradskih i dvije područne osnovne škole sa područija Banjaluke.