Politika

Lukić: Šmit može samo da oteža situaciju u BiH

Autor Dušan Volaš

Profesor Ustavnog prava Radomir Lukić rekao je da nametanje visokog predstavnika nije perspektivno rješenje za BiH i da Kristijanu Šmitu ne predviđa uspjeh bilo koje vrste osim u "otežavanju situacije u BiH".

Izvor: Univerzitet Istočno Sarajevo

Lukić je ocijenio da je stav SAD po ovom pitanju licemjeran.

"Pravni relativizam koji u tom pogledu nude SAD, po kojem uopšte nema pravom predviđenog načina imenovanja visokog predstavnika, pa ga možemo imenovati od vremena do vremena, čas ovako, čas onako, sasvim je licemjeran", rekao je Lukić za "Politiku".

Možda će vas zanimati

On je istakao da sve to pokazuje da je Savjet za sprovođenje mira (PIK) samozvani, neinstitucionalizovani organ, koji je uzurpirao suverenu vlast tri konstitutivna naroda i same BiH i koji samo stvara nove nevolje.

Lukić je ukazao da pravno gledajući Šmit nije imenovan, te da mu predviđa mučne dane u kojima će "grčevito tražiti saradnike i podržavaoce iz Republike Srpske".

"Samo mu oni još nedostaju da sklopi privid urednosti svog imenovanja. No, nailaziće na otpore, jer ovo nisu ni kasne devedesete godine prošlog vijeka, a ni prvo desetljeće ovog vijeka", rekao je Lukić.

Profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Željko Budimir naglasio je da je sve što se odnosi na instituciju visokog predstavnika - od ostavke Valentina Incka, o kojoj se nedavno govorilo u UN, pa do načina na koji je Šmit izabran u PIK-u nelegalno i nelegitimno.

"Rasprava u Savjetu bezbjednosti UN bila je izuzetno značajna jer pitanje izbora visokog predstavnika nije ni bilo na dnevnom redu, pa se o tome nije ni glasalo. Izbor novog supervizora nije ni mogao da bude na dnevnom redu, jer to Velika Britanija i SAD ne bi dozvolile, pa su iz Sarajeva požurili da to spinuju tvrdnjama kako Rusija tobože nije bila dovoljno na strani Srpske, ali se odlučivanje o izboru visokog predstavnika nije desilo", istakao je Budimir.

Prema njegovim riječima, sa novim visokim predstavnikom koji se nameće BiH treba da se postupa onako kako je Banjaluka i "započela priču".

"Izdržati pritiske koji slijede i istrajati na tome da se dokaže da on nema legitimitet i tako spriječiti sve odluke koje bi on eventualno donio, a izvjesno je da će Šmit pokušati da nametne ono što njegov prethodnik nije uspio", rekao je Budimir.

On je naveo da je Srpska takav mehanizam otpora već razvila sa ranijim visokim predstavnicima, te je da postavljanje crvenih linija, bez obzira na to ko je sa druge strane, nešto što Srpska treba da uradi.

Profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Miloš Šolaja poručio je da će visoki predstavnik defakto postojati u BiH, te da realno ne postoji moć da se to prekine.

(Srna)