Politika

Dodik glasao protiv svih tačaka dnevnog reda, Džaferović traži od OHR-a da ga smijeni

Autor Željko Svitlica

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik danas je prisustvovao sjednici Predsjedništva.

Izvor: FENA

Ni jedna odluka nije usvojena na današnjoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, jer član Predsjedništva BiH Milorad Dodik nije glasao ni za jednu, a sve tačke dnevnog reda odnosile su se na spoljnu politiku.

Epilog je to današnje sjednice Predsjedništva kojoj je Dodik prisustvovao, ali je odbio glasati za bilo koju odluku te će one sada ići u drugi krug glasanja.

Glasao i protiv otvaranja kancelarije ruske ambasade u Banjaluci

Dodik je danas između ostalog glasao i protiv odobravanja ambasadi Rusije da otvori kancelariju u Banjaluci.

To je novinarima nakon sjednice potvrdio član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović koji je dodao da su članovi Predsjedništva danas trebali donijeti odluke koje se tiču odbrane za šta je potreban konsenzus, ali i protiv toga je Dodik glasao.

"Usvojene su jedino dvije informacije gdje nije potreban konsenzus i gdje je moguće većinskim glasanjem donijeti odluku. Radi se o očiglednoj blokadi institucije Predsjedništva BiH. Nismo završili proces imenovanja ambasadora, davanje agremana ambasadorima koje su druge države imenovale u BiH. To znači da je ugrožena nadležnost Predsjedništva BiH," kazao je Džaferović, prenosi Fena.

Ocijenio je i da je u pitanju "zloupotreba institucije jer niko nije biran u Predsjedništvo da se na ovaj način ponaša nego da izvršava svoja ustavna ovlaštenja i sada je BiH u kritičnoj situaciji u kojoj treba reagovati onaj mehanizam međunarodne zajednice koji je zadužen za sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma (misli na OHR; prim. aut)."

"Ovo je blokada države BiH i očekujem da međunarodna zajednica poduzme određene aktivnosti, prije svih visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit kako bi se ova situacija razriješila i da BiH normalno funkcioniše," dodao je Džaferović.

Džaferović kaže da bi "međunarodna zajednica trebala reagovati u skladu s nadležnostima pa ako treba i razmotriti smjene."

Kada Dodik ide na sjednice?

Podsjećamo, u zaključcima koji su usaglašeni i potpisani od strane lidera stranaka iz Republike Srpske, a koji se odnose na neučešće u rada institucija BiH u drugoj tački navodi se da potpisnici ''smatraju da ne postoje uslovi za donošenje odluka srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH (Predsjedništvu BiH, Parlamentarnoj skupštini i Savjetu ministara), osim u slučajevima kada je neophodno učešće, radi sprečavanja donošenja odluka protivno interesima Republike Srpske sve dok se ne razriješi pitanje nametnutog zakona."

Ovo praktično znači da će Dodik, s obzirom da druga dva člana Predsjedništva mogu da ga preglasaju ako ga nema, prisustvovati sjednicama da bi eventualno uložio veto, pozvao se na vitalni nacionalni interes, kako bi neka odluka Predsjedništva BiH mogla da se poništi u Narodnoj skupštini Republike Srpske.