Evo šta podrazumijeva

Usvojen Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma

Autor Brankica Spasenić

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma, po hitnom postupku.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Od 73 pristuna poslanika, protiv je bilo samo dvoje (Klub "Zajedno za BiH").

U zakonu se predviđa jedinstven pristup očuvanju jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma kao nematerijalnog kulturnog nasljeđa, a što podrazumijeva obavezu svih organa, organizacija i drugih pravnih lica da, prilikom korišćenja ćirilice u pravnom prometu, koriste standardizovan oblik ćiriličkog pisma.

Takođe, kulturne i druge manifestacije koje se finansiraju ili sufinansiraju iz javnih sredstava, obavezne su da imaju logo i naziv manifestacije ispisan na ćirilici.

Preporučeno je lokalnim zajednicama da uvedu određene poreske i administrativne olakšice za preduzeća i druge subjekte koji se odluče da u svom poslovanju koriste ćirilicu.

Za one koji su obavezni, a ne budu poštovali zakonske odredbe, propisane su prekršajne novčane kazne od 1.000 do 5.000 maraka.

Ministarka prosvjete i kulture RS Natalija Trivić je ranije, u ime predlagača, kazala da su Srbi jedinstveni po svom jeziku i pismu, te da su potrebne konkretne mjere čuvanja i afirmacije ćirilice.

„Zakon će imati pozitivan uticaj i na obrazovanje iz razloga što podstiče pravilno izražavanje, poznavanje i pravilnu upotrebu jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma“, objasnila je Trivić.