Politika tv signala

Razlog protesta u Banjaluci: Opozicija tvrdi da 50 odsto građana RS ostaje bez signala BN-a

Autor Željko Svitlica

Opozicija je danas zvanično najavila protest u Banjaluci 2. oktobra, a kao glavni razlog navedeno je gašenje dijela signala televizije BN.

Izvor: Mondo - Vedran Ševčuk

Opozicija u RS smatra da se iza odluke da se BN televiziji uskrati zemaljski signal i ugase predajnici analognog signala, kao i to što ovom mediju nije omogućen ulazak u digitalni sistem emitovanja "MUX A" (elektronska komunikaciona mreža za digitalne televizije) kojim upravljaju javni servisi (RTRS i BHRT), krije pritisak SNSD-a.

Analogni predajnici se gase zbog obavezne digitalizacije - proces u kojem BiH debelo kasni - pa su RTV BN i sve druge komercijalne televizije u područjima u kojima su imale analognu zemaljsku pokrivenost prešle su u tzv. kablovsku distribuciju, ali problem su područja gdje nema kablovske infrastrukture.

Na današnjoj pres konferenciji opozicije navedeno je da se radi o 50 odsto stanovništva u RS. Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) smatra da je to oko 20 odsto stanovništva.

Signal komercijalnih televizija se tim područjima može dostaviti samo preko uključivanja u MUX A kojim upravljaju javni servisi (RTRS i BHT).

Parlamentarna skupština BiH 7. jula je usvojila prijedlog u kome se od javnih sevisa RTRS i BHT i Regulatorne agencije za komunikacije traži da u roku od 30 dana u Digitalni MUX A na lokacijama Banjaluka, Sarajevo i Mostar uključe i komercijalne TV stanice koje gase anologni TV signal.

Prema ovom zaključku RTRS i BHT se obavezuju da u 30 dana od zaključka u svoj digitalni paket na Kozari, Humu, Trebeviću, Fortici i Planinici uključe i ostale TV stanice koje su od 1. jula ostale bez analognog TV signala.

RAK: Kapacitet ograničen

Iz RAK-a su na ovo odgovorili da je kapacitet MUX A ograničen na 19 MB/s, te da je to tehnološki nedovoljno za prijem više desetina novih programa, te da javni RTV servisi trenutno emituju digitalni signal na osnovu rješenja kojim je izdata saglasnost za ulazak u MUX A, u tri digitalne regije, i to prema kriterijumu prethodnog pokrivanja konkretne teritorije analognim signalom.

"Javni RTV servisi su vlasnici emisione opreme i legitimno upravljaju dodijeljenim kapacitetima, a o tome je RAK već upozoravao i resorno parlamentarno tijelo Parlamentarne skupštine BiH, predviđajući vjerovatni problem koji nastaje za javne i komercijalne TV stanice samo u ovoj kalendarskoj godini," naveli su u saopštenju.

RAK kaže da je tehnološki nemoguće da obezbijede resurse za komercijalne stanice u okviru MUX A, kako je traženo pomenutim zaključkom Parlamentarne skupštine iz jula ove godine.

Napomenuli su da BiH nije blagovremeno završila realizaciju strategije prelaska na digitalno TV emitovanje, a posljedica toga je ubrzan način gašenja analognih TV signala.