"Jutranji list" piše da je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović odlučio da ne ide u posjetu BiH kada mu je Sigurnosno obaveštajna agencija (SOA) dostavila informacije da "u BiH ne bi bio lijepo dočekan".
Jutros je iz kabineta predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića saopšteno da je njegova za danas najavljena poseta BiH otkazana iz bezbjednosnih razloga.
U saopštenju iz Milanovićevog kabineta o otkazivanju posjete nema dodatnih pojašnjenja niti informacija kakve su to bezbjednosne pretnje koje bi Milanovića dočekale u BiH.
Sagovornik "Jutarnjeg" upućen u situaciju je rekao da je odluka došla iz Milanovićevog kabineta, a da je činjenica da u medijima u BiH prevladava, kako se navodi, "huškačka atmosfera".
"Isto tako je činjenica da se na putu kojim je prolazio humanitarni konvoj 'Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu' nalaze 'mješovita naselja', kao i naselja s isključivo bošnjačkim stanovništvom", rekao je sagovornik lista.
Milanović je trebalo da prisustvuje obeležavanju 28. godišnjice tog humanitarnog konvoja.
List piše da je negativnom stavu Bošnjaka prema njemu doprinio i sam Milanović svojim izjavama.
Jedan sagovornik ''Jutarnjeg'' ističe kako je negativna atmosfera usmjerena prema Milanoviću uzavrela i zbog toga "što Bošnjacima odgovara skretanje teme s izbornog zakona i da im je draže govoriti o Srebrenici nego o potrebi izmjene izbornog zakona i ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda, odnosno pravu Hrvata da sami izaberu svog predstavnika".
"Predsjednik Milanović je mogao prihvatiti rizik i otići u BiH, ali se nije na to odlučio", kaže taj sagovornik napominjući kako je tom odlukom zapravo svima olakšao situaciju.
Milanović: "Dodik nije najveći problem, a za teže zločine treba novo ime"
Milanović je u posljednje vrijeme dao više izjava koje su u dijelu javnog mnjenja u Federaciji BiH, i u Hrvatskoj, nailazile na osudu.
U svjetlu političkih zbivanja u BiH, predsjednik Hrvatske je više puta napomenuo da srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, ''nije najveći problem'' Bosne i Hercegovine, na čemu insistiraju bošnjačke političke partije i dio zapadnih država i medija.
Prošle nedjelje poslao je otvoreno pismo premijeru Hrvatske Andreku Plenkoviću u kojem ga je kritikovao jer se Hrvatska nije usprotivila Zaključcima Savjeta EU o proširenju i Procesu stabilizacije i pridruživanja jer su iz zaključaka izbačeni zahtjevi Hrvatske koji su se odnosili na konstitutivnost Hrvata u BiH.
Milanović je takođe nedavno, komentarišući karakter događaja u Srebrenici 1995. godine, a na pitanje "da li se u Srebrenici desio genocid", rekao: "Ja kažem da jeste, ali onda za neke teže zločine moramo izmisliti novo ime".