Politika

Dodik: Za rješenje političke krize uvažiti istorijske i etničke okolnosti u BiH

Autor Dušan Volaš

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izrazio je danas u Istočnom Sarajevu volju da dođe do dogovora o izmjenama Izbornog zakona BiH.

Izvor: SRNA/Ana Vasić

Ocijenio je da to prije svega zavisi od stavova političkih predstavnika Bošnjaka i Hrvata, koji su trenutno toliko suprotstavljeni da ne nude realni optimizam.

"Evropa je sebi dozvolila da bude jednostrano informisana i da uvažava samo muslimanske stavove iz Sarajeva, što dovodi od udaljavanja od potrebnog konsenzusa", izjavio je Dodik na konferenciji za novinare, komentarišući posljednje sastanke sa predstavnicima dijela međunarodne zajednice u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH.

Prema njegovim riječima, za rješenje političke krize neophodno je uvažiti istorijske i etničke okolnosti u BiH, kao i ustavne nadležnosti i Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/.

On je kategorično odbacio sve medijske i javne narative da su za stanje u BiH krivi svi, osim muslimana.

"To je samo dolijevanje ulja na vatru, rasplamasavanje konfuzija i rizika. U BiH nema političke volje za ozbiljan rad, to je istrošeno. Ne prolaze nametnute reforme, jer se iz FBiH nastavljaju aktivnosti u vezi sa kršenjem Ustava BiH", naveo je Dodik.

Sve to, upozorava Dodik, dovodi do još veće konfuzije u BiH.

On podsjeća da članovi Predsjedništva BiH Šefik DŽaferović i Željko Komšić "kao papagaji ponavljaju nebulozne stavove o nekakvom ratu", što dodatno usložnjava političku situaciju.

"Ne može se ukrajinska kriza na bilo koji način dovoditi u vezu sa političkom situacijom u BiH, a posebno to ne može biti instrument pritiska na institucije i političke predstavnike Republike Srpske da odustanu od svojih odluka i proklamovanih stavova u vezi sa vraćanjem nepravično oduzetih nadležnosti sa BiH na nivo institucija u Republici Srpskoj", pojašnjava Dodik, koji je i lider SNSD-a.

On kaže da je BiH, pričom o Kristijanu Šmitu, dobila novi problem, jer njegova funkcija u BiH formalno-pravno, institucionalno i politički i ne postoji, jer nema validne odluke Savjeta bezbjednosti UN, tako da su sve njegove izjave potpuno nerelevantne i bez institucionalne vrijednosti.

Srna