Politika

Predviđene brojne izmjene: Egić poručio da je vrijeme za raspakivanje i korigovanje Zakona o radu

Autor Dragana Božić

Održan sastanak ministra rada i boračko-invalidske zaštite Danijela Egića i Predsjedništva Saveza sindikata Republike Srpske.

Izvor: Savez sindikata RS

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je da su Vlada i resorno ministarstvo spremni da se kroz ekonomsko-socijalni dijalog dođe do prihvatljivih rješenja kada je riječ o unapređenju oblasti rada, kao i da bi trebalo doći do određene korekcije Zakona o radu.

Egić je uoči sjednice sjednice Predsjedništva Saveza sindikata Republike Srpske poručio da je vrijeme za raspakivanje i korigovanje određenih zakonskih rješenja.

"U ovoj godini predviđene su izmjene i dopune seta zakona iz radno-pravne oblasti, a to su Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju, Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i naknadama za vrijeme nezaposlenosti, Zakon o mirnom rješavanju radnih sporova i Zakon o ekonomsko-socijalnom savjetu Republike Srpske", napomenuo je Egić.

On smatra da će se ovim zakonima na određen način unaprijediti oblast rada, te položaj i status radnika.

Prema njegovim riječima, do kraja godine treba biti izrađen i registar povreda na radu.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić istakla je da je neophodno što prije urediti sistem plata u realnom sektoru. Ona je navela da je u decembru 144.581 radnik ili 49,68 odsto ostvario primanja do 1.000 KM, dok ih oko 24.557 ima platu do 650 KM.

"Srpska treba sačuvati svoje radnike koji su kvalifikovani i dobri. Oni koji ostvaruju enormnu dobit, državi daju samo 10 odsto poreza. Ostalo ostaje poslodavcima, a radnici koji zarade tu dobit ne dobiju ništa na iznos plate", rekla je Mišićeva novinarima u Banjaluci.

Mišićeva je navela da je Savez sindikata ponudio dokument u kojem se utvrđuju polazni koeficijenti za radnike prema stručnoj spremi koji su minimalni i neće ugroziti poslovanje poslodavaca, ali ni spriječiti i ograničiti povećanje plata.

"Treba reći da se svaki koeficijent množi sa iznosom najniže plate i da je to jedno od pravičnijih rješenja koje mi nudimo", kaže Mišićeva. 

(Srna)