Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je danas rezoluciju o Srebrenici. Za je glasalo 84 država, 19 je bilo protiv, dok je 68 bilo uzdržano.
Izlaganjem predstavnika Ruande završena je sjednica Generalne skupštine UN na kojoj je izglasana rezolucija o Srebrenici.
Za je glasalo 84 država, 19 je bilo protiv, dok je 68 bilo uzdržano, dok 22 zemlje nisu uopšte glasale.
S obzirom na to da UN imaju 193 zemlje članice, glasanje pokazuje da je manje od polovine članica glasalo za ovu rezoluciju.
Podsjetimo, rezoluciju su predložile Njemačka i Ruanda, a sponzorisale još 34 države, među kojima su zemlje Kvinte i sve bivše jugoslovenske republike osim Srbije i Crne Gore. Vanuatu, Antigva i Barbuda i Malavi povukli su kosponzorstvo.
Uz predlagače Njemačku i Ruandu, sponzori rezolucije su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, BiH, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalska Ostrva, Norveška, Novi Zeland, Poljska, SAD, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu, navodi se u nacrtu dokumenta.
U nacrtu rezolucije se podsjeća na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu i Međunarodnog suda pravde u Hagu, kojima je zločin u Srebrenici okarakterisan kao "genocid".
Podsjeća se i da se 2025. navršava 30 godina od zločina u Srebrenici u kojem su 1995. izgubljena najmanje 8.372 života.