Politika

Vlada RS utvrdila izmjene Krivičnog zakonika RS: Briše se rodni identitet!

Autor Brankica Spasenić

Vlada RS utvrdila je na današnjoj sjednici Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim se briše rodni identitet.

Izvor: Shutterstock

"Ustav RS propisuje da su građani Republike Srpske ravnopravni u slobodama, pravima i dužnostima, jednaki su pred zakonom i uživaju istu pravnu zaštitu bez obzira na rasu, pol, jezik, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest, socijalno porijeklo, rođenje, obrazovanje, imovno stanje, političko i drugo uvjerenje, društveni položaj ili drugo lično svojstvo", saopšteno je iz Vlade RS.

Brojne nevladine organizacije koje se bave ljudskim pravima i marginalizovanim grupama ranije su izrazile protivljenje ovakvom najavom Vlade RS.

Ministarstvo pravde RS je 17. juna ove godine objavilo Nacrt Zakona o izmjenama i dopuna Krivičnog zakonika RS koji ima pet članova od čega četiri nalažu brisanje termina “rodni identitet”, dok se u posljednjem samo precizira da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku“.

U nekim od članova zakona predviđa se da se riječi “rodni identitet” brišu, a u drugim da se zamijene riječima “druga lična svojstva”.

"Izražavamo žaljenje i zabrinutost, jer se na ovaj način sužava postojeća lista eksplicitno nabrojanih zaštićenih karakteristika ličnosti, što je u suprotnosti sa načelom da se jednom ustanovljena prava ne umanjuju ili oduzimaju, ali i sa praksom Evropskog suda za ljudska prava", ocijenili su ranije iz Kuće ljudskih prava.

Rodni identitet u pravnom prostoru Republike Srpske postojao je od 2012. godine.

Prvi put se počinje problematizovati kada je u javnu raspravu ušao Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, a kojim se u zakonodavstvo u RS pokušao uvesti pojam femicida.

Nekoliko udruženja iz RS koja se bave pitanjima porodice i roditeljstva usprotivili su se pojmovima – rodno zasnovano nasilje, rodni identitet i femicid, tvrdeći da su u izradi nacrta ovog zakona učestvovala navodno i neka udruženja koja se finansiraju iz stranih ambasada, prije svega SAD-a i Velike Britanije, i da “realizuju projekte na bazi rodne ideologije”.

Ministarstvo prodice omladine i sporta RS je nedugo nakon toga, bez obrazloženja, odustalo od ovog zakona.

(MONDO)