Ustavni sud BiH utvrdio je da odluka Vlade FBiH o promjeni namjene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korištenju u druge namjene nije u skladu s Ustavom BiH, a do istog zaključka je došao i kada je riječ o prodaji nekretnina na Jahorini u RS.
Ovaj sud je tako zaključio i kada je riječ o odluci Vlade Republike Srpske o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem – licitacijom.
U obje odluke krnji Ustavni sud je zaključio da se radi o šumskom zemljištu koje predstavlja "državnu imovinu" koja je pod zabranom raspolaganja, kako je to ovaj sud utvrdio u ranijim odlukama koje se odnose na isto pitanje.
Ustavni sud navodi kako je Vlada Republike Srpske "raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH".
U saopštenju za javnost se precizira da je odlučujući o zahtjevu 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za ocjenu ustavnosti odluke o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem – licitacijom Ustavni sud utvrdio da osporena odluka nije u saglasnosti s odredbama Ustava BiH.
Utvrđeno je, kako se navodi, "da je osporena odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u `Službenom glasniku Republike Srpske`".
Vladi Republike Srpske i Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske je naloženo da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci.
Odlučujući o zahtjevu Kemala Ademovića, u vrijeme podnošenja zahtjeva predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, za ocjenu ustavnosti Odluke o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenom korištenju šumskog zemljišta u druge namjene (riječ je o zemljištu u opštini Vareš gdje kompanija "Adriatic Metals" planira da otvori rudnik) Vlade FBiH, isti sud je utvrdio da osporena odluka nije u skladu sa Ustavom BiH.
Utvrđeno je da je osporena odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u "Službenim novinama FBiH".
Ustavni sud je naložio Vladi FBiH i Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci.
Ove odluke će biti dostavljene podnosiocima zahtjeva u roku od mjesec dana i objavljene u što kraćem roku na internetskoj stranici krnjeg Ustavnog suda BiH.
Iz tog suda napominju da će o odlukama koje budu donesene u nastavku sjednice javnost biti obaviještena sutra.
(MONDO/SRNA)