Politika

"Niko neće moći koristiti u predizborne svrhe": Usvajanje Zakona o upotrebi zastave, grba i himne nakon izbora

Autor Dragana Božić

Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić izjavio je da bi prijedlog zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne najverovatnije trebalo da bude usvojen u republičkom parlamentu nakon predstojećih lokalnih izbora.

Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

Kao razlog Stevandić je naveo to kako se nikome ne bi dao povod da ga koristi za svoje predizborno djelovanje.

Stevandić je rekao novinarima u Banjaluci da nakon sprovedenih više javnih rasprava širom Republike Srpske o nacrtu ovog zakona nije bilo ozbiljnijih primjedaba i osporavanja pravnih rješenja, te etičkih principa.

On je naveo da primjedbe nije uputio ni Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska s pravom ne priznaje kao visokog predstavnika.

"Dakle, može se reći da je ovaj akt dobio apsolutnu podršku", rekao je Stevandić nakon što je u Banjaluci održana javna rasprava u vezi sa Nacrtom zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.

On je naglasio da odredbe ovog akta, nemanjićko nasljeđe i srpski istorijski simboli ne vrijeđaju nijedan konstitutivni narod u BiH.

"Siguran sam da ovdje nema ništa što bi bilo koje pravosudne organe u BiH navelo na osporavanje ovog akta i srpskih simbola", rekao je Stevandić i dodao da je ovaj akt sačinjen i uz konsultacije sa naučnim i drugim stručnjacima.

Ovim aktom predviđena je mogućnost da se zajedno sa isticanjem zastave i grba ili amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali ili građani u Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je početkom jula Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, uz zaključak o upućivanju ovog nacrta zakona u javnu raspravu.

Ovaj akt je, prema mnogima, doprinos sprovođenju u Narodnoj skupštini usvojene Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, kao i zaključaka u vezi s tim dokumentom sa prethodno održanog Svesrpskog sabora u Beogradu. 

(Srna)