Politika

Pripadnici Fronteksa stižu na granice BiH: Nešić pojasnio šta sporazum znači

Autor Željko Svitlica

BiH će nakon potpisivanja sporazuma sa Evropolom i Evropskom agencijom za graničnu i obalsku stražu (Fronteks) postati dio kolektivne bezbjednosti Evrope, što će doprinijeti da se građani BiH osjećaju bezbjednije, smatra Nešić.

Izvor: Shutterstock

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH je naveo da broj pripadnika ove agencije u BiH neće biti veliki zbog dužine granice i da neće biti presudan, jer će i dalje teret svih poslova ostajati na snagama iz BiH.

"Pripadnici Fronteksa će raditi u skladu sa zahtjevima naših bezbjednosnih službi i neće imati autonomiju da preduzimaju bilo šta samostalno, bez naših bezbjednosnih službi", rekao je Nešić novinarima u Sarajevu nakon parafiranja sporazuma sa Fronteksom.

On je dodao da je u ovaj sporazum bilo uključeno i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske, čiji su svi zahtjevi uvaženi prilikom pregovora.

"MUP Republike Srpske je neko ko se ne može isključiti ni iz jednog procesa koji se tiče bezbjednosti građana i imovine", naglasio je Nešić.

Prema njegovim riječima, sporazum sa Fronteksom trebao bi biti potpisan krajem februara ili početkom marta naredne godine, u zavisnosti od procedura koje trebaju da se završe, kako u BiH, tako i u EU.

"Imaćemo pripadnike Fronteksa na granicama BiH koji će nam pomagati i ukazivati ukoliko smatraju da nešto treba da preduzmemo, ali isto tako ćemo moći prenijeti EU probleme sa kojima se BiH suočava, odnosno nećemo morati da govorimo o onome što mogu vidjeti svojim očima", istakao je Nešić.

Soreka: Dijelimo istu odgovornost prema migracijama

Šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka rekao je da će angažman pripadnike Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu /Fronteks/ u BiH biti ključan u rješavanju izazova ilegalnih migracija, krijumčarenja i trgovine ljudi, kao i zloupotrebe bezviznog režima.

"Zahvaljujući ekspertizi i resursima, Fronteks će pomoći i u unapređenju saradnje između policijskih agencija i resornih organa, a ova aktivnost je važna i za evropski put BiH", naveo je Soreka.

On je naglasio da je parafiranje sporazuma sa Fronteksom potvrda partnerstva između BiH i EU, kao i zajedničke posvećenosti bezbjednosti, stabilnosti i saradnji u ovoj oblasti.

"BiH se ne suočava sa masovnijim izazovima, a EU je tu kako bi obezbijedila podršku. Dijelimo istu odgovornost da rješavamo izazove ilegalnih migracija kroz BiH", rekao je Soreka u obraćanju povodom parafiranja sporazuma između BiH i EU o operativnim aktivnostima koje sprovodi Fronteks u BiH.

Izvor: Shutterstock

Direktor za Šengen, granice i vize u Generalnom direktoratu za migracije i unutrašnje poslove Evropske komisije Henrik Nilsen naveo je da će nekoliko sedmica nakon formalnog potpisivanja sporazuma između BiH i Fronteksa, koji se očekuje u februaru naredne godine, pripadnici ove službe biti angažovani na terenu.

"To se uklapa u naše zajedničkje napore na suzbijanju ilegalnih migracija i krijumčarenja. Broj ilegalnih migranata koji se kreće zapadnim Balkanom je znatno opao i to zahvaljujući naporima svih partnera, uključujući i BiH", dodao je Nilsen.

Šef tima BiH za pregovore sa Fronteksom BiH Mirko Kuprešaković je nakon parafiranja sporazuma sa Fronteksom izrazio nadu da će njihovi službenici ubrzo biti na terenu sa pripadnicima Granične policije, kako bi granicu BiH, ali i granicu EU učinili što bezbjednijom.

"Nadam se da će nakon parafiranja, u narednom periodu doći do svih usaglašavanja i da će nakon tih procedura doći do konačnog potpisivanja teksta sporazuma", rekao je Kuprešaković, koji je i direktor Granične policije BiH.

On je istakao da je delegacija BiH za pregovore sa Delegacijom EU imala je složen i zahtjevan posao, a to je da uskladi tekst sporazuma o aktivnostima koje će sprovoditi Fronteks u BiH.

(MONDO)

Tagovi