Na sastanku članova Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH sa šefom Delegacije EU u BiH Johanom Satlerom konstatovano je da je BiH usporila svoj put ka EU.
Detektovane su i obaveze koje treba ispuniti da bi Evropska komisija dala preporuke da dobije status kandidata, rekao je zamjenik predsjedavajućeg te komisije Lazar Prodanović.
"Nažalost, BiH je usporena u procesima kada je riječ o njenom putu ka EU u posljednjih nekoliko godina. Faktički to je tako od 2014, odnosno sredine 2015. godine kada je stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Nismo imali značajnijeg napretka", rekao je Prodanović.
On je istakao da je današnji sastanak bio konstruktivan i da je u obostranom interesu za članove Komisije da ih je zvaničnih EU u BiH upoznao o aktivnostima koje bi ubrzale put BiH za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU.
Prodanović smatra da bi, ukoliko bi BiH ispunila prioritete koji su pred nju postavljeni, to bila značajna poruka Evropskoj komisiji da u narednom izvještaju da pozitivno mišljenje za BiH, kako bi dobila status kandidata.
On je napomenuo da su svi članovi Komisije učestvovali u raspravi tokom koje su iznijeli svoja viđenja i da je dogovoreno da se ovakvi sastanci održavaju tromjesečno.
"Bilo je riječi i o konstituisanju Odbora za stabilizaciju i pridruživanje. U četvrtak na sjednici Zajedničkog kolegijuma oba doma Parlamentarne skupštine BiH biće riječi i o ovom pitanju i uvjeren sam da će se doći što prije do tog važnog rješenja, jer bi to značilo implementaciju jednog od 14 prioriteta iz Izvještaja Evropske komisije za BiH", rekao je Prodanović.
On je dodao da je na sastanku bilo riječi i o drugim obavezama BiH, da su članovi Komisije informisani i o dogovoru HDZ-a i SDA u Mostaru, odnosno implementaciji presude Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH.
"Ovaj dogovor će biti pretočen u izmjene i dopune Izbornog zakona BiH i biće razmatran u oba doma Parlamentarne skupštine BiH", rekao je Prodanović.
On je dodao da je na sastanku bilo riječi i o aktivnostima u donošenju zakona o sukobu interesa koji je neophodan BiH, s obzirom na ukupno stanje koje je prisutno u BiH.
"Bilo je riječi i o zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu /VSTS/ BiH koji bi trebao biti donesen. Opredjeljenje članova Komisije je da bi se ova aktivnost trebala završiti do kraja septembra ili polovine oktobra", rekao je Prodanović.
On je istakao da je Akcioni plan ovih aktivnosti donio i Savjet ministara.
"Ministarstvo pravde bi trebalo Savjetu ministara da uputi prijedlog zakona o VSTS-u, da se usvoji na Savjetu ministara, a potom u oba doma parlamenta BiH. Bez sumnje biće neophodne određene izmjene koje podrazumijevaju obavezu podnošenja imovinskih kartona za izabrane nosioce sudske, odnosno tužilačke vlasti BiH", rekao je Prodanović.
On je naveo da bi BiH trebala donijeti i izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama, te zakon kojim bi se sankcionisala tortura.
"Reforma javne uprave je takođe slabost koju BiH treba da otkloni", rekao je Prodanović i dodao da BiH treba svoje akte da uskladi sa evropskim zakonodavstvom.