U ranim jutarnjim časovima stigle su dojave o bombama širom Srpske za koje se srećom mahom ispostavilo da su lažne. Slične dojave su prethodno zabilježene u Crnoj Gori, Srbiji, Federaciji BiH.
U aprilu su evakuisane su škole i državne institucije u Crnoj Gori nakon što su na sve adrese stigle dojave o bombama i eksplozivnim napravama.
Tekst prijetećih mejlova je bio slično intoniran kao u Republici Srpskoj: "Uvek smo sanjali o osveti. Mi ćemo se osvetiti, doći ćemo u školu. Sve ćemo pobiti. Niko neće ostati živ. Ceo grad će krvariti", pisalo je u sadržaju mejlova. Policija je utvrdila da su stigli sa domena registrovanih u inostranstvu.
Predsjednik Milo Đukanović je kasnije djelimično povezao prijetnje sa tadašnjim izborom nove vlade u Crnoj Gori napisavši: "Ne smijemo dozvoliti da najvažniji proces jednog društva kakvo je obrazovanje, već suočen sa problemima u funkcionisanju i udarom pandemije, trpi zbog onih koji namjeravaju izazivati vanredne situacije i destabilizovati državu uoči izbora nove vlade, na pragu turističke sezone".
U Beogradu i Srbiji su tokom prošlog mjeseca zabilježene desetine dojava o eksplozivnim napravama i bombama u školama i drugim ustanovama i institucijama.
Pripadnici bezbjednosnih službi Srbije identifikovali su više zemalja iz kojih su poruke stizale. Utvrđeno je da je osam takvih prijetnji stiglo iz Poljske, četiri iz Gambije, po dvije iz Irana i Nigerije i po jedna iz Ukrajine, Slovenije i Rusije.
U jednom slučaju novosadska policija je rasvijetlila lažne dojave o postavljenim bombama u Beočinu iza kojih je navodno stajao trinaestogodišnjak iz tog mjesta.
Prije ovih događaja velike probleme imao je avio prevoznik ''Er Srbija'' čiji su se avioni morali vraćati na aerodrome zbog nekoliko uzastopniih dojava o bombama.
Prije tačno sedam dana dojave o postavljenim eksplozivnim napravama u školama i javnim ustanovama upućene su na brojne adrese u Kantonu Sarajevo. Zanimljivo je da su neke bile telefonske i to je učinjeno sa brojeve registrovanih u BiH dok su one poslate mejlom upućene izvan BiH, utvrdila je policija.
Slobodan Župljanin, dekan Fakulteta za bezbjednost u Banjaluci kaže da iza svega stoje oni koji ne žele mir na ovim prostorima i kojima je stalo da stvore tenzije.
"Cilj i smisao je stvaranje uznemirenja kod građana odnosno pokušaj da se 'kreira otpor prema vlasti' i da se ukaže da su građani nezadovoljni ukupnom situacijom koja vlada u određenoj sredini. To je pokušaj stvaranja percepcije da u državi nešto ne štima i da nije u redu", objašnjava Župljanin.
U kontekstu trenutne situacije u svijetu odnosno rata u Ukrajini, Župljanin smatra da se ovo može tumačiti i kao pokušaj upozorenja prema onim sredinama i zemljama koje ne žele da se priključe određenoj politici.
''Želi se kazati ne možete da se ponašate tako kako se ponašate, mi ćemo vam stalno praviti probleme ukoliko se ne priključite osudama sankcijama itd.", rekao je Župljanin.
Sa bezbjednosnog aspekta napomenuo je da se ni u kom slučaju i nikada ne smiju potcijeniti takve dojave iako su iskustva pokazala da je najveći broj bio ustvari lažan.