Region

Hrvatska mora platiti 12.000 evra muškarcu kojeg su pretukli policajci

Autor Nikolina Damjanić

Evropski sud za ljudska prava dosudio je odštetu od 12.000 evra muškarcu koji je Hrvatsku tužio za povredu prava na zabranu mučenja i nečovječnog postupanja, nakon što je uhapšen zbog napada na policajca.

Hrvatska policija
Izvor: Youtube Printscreen/Al Jazeera Balkans

Riječ je o muškarcu koji je uhapšen 2011. godine jer je pijan na javnom mjestu nasrnuo na policajca.

Dok je uhapšeni tvrdio da su ga na putu do stanice pretukli policajci, policija je navela da je vezan "lisicama" iskočio iz policijskog kombija i glavom udario u zemlju.

"Sljedećeg dana pušten je iz stanice nakon otrežnjenja, te je otišao na ljekarski pregled gdje je utvrđeno da je imao slomljene nos i rebro, te modrice ispod oba oka, na obje nadlaktice i lijevoj strani tijela", saopšteno je iz Kancelarije predstavnice Hrvatske pred sudom u Strazburu.

Protiv podnosioca je pokrenut prvo prekršajni postupak zbog remećenja javnog reda i mira, a nakon toga i krivični postupak zbog napada na službeno lice.

U krivičnom postupku on je istakao da ga je pretukla policija, pa je sud naložio vještačenja, prenose hrvatski mediji.

Vještak je utvrdio da je moguće da je podnosilac sve povrede zadobio prije prvog ljekarskog pregleda u policijskoj stanici, ali da je moguće da ih je zadobio i kasnije. Utvrđeno je da u svakom slučaju podnosiocu nije moglo puknuti rebro na način na koji je to opisala policija.

Podnosilac je osuđen u krivičnom postupku, a po njegovoj žalbi drugostepeni sud je utvrdio da nije nadležan preispitivati njegove povrede jer je predmet tog postupka napad na službeno lice u kojem je bio okrivljeni.

Ustavni sud odbio mu je ustavnu tužbu ne osvrćući se na prigovore o zlostavljanju.

Evropski sud za ljudska prava je utvrdio da Hrvatska nije pružila uvjerljive dokaze da je podnosilac povrijeđen na drugi način nego kako je on opisao, pri čemu se oslonio i na nalaz vještaka. Takođe je utvrdio da nijedno hrvatsko tijelo nije utvrdilo uzrok povreda.

Sud je podnosiocu dao za pravo i da hrvatska tijela nisu provela efikasnu istragu navoda o zlostavljanju, iako je njegove povrede vještačio vještak, jer je vještačenje pribavljeno u sklopu krivičnog postupka, a ne nezavisne istrage.

Uz 12.000 evra odštete zbog povrede zagarantovanih prava, konačnom presudom podnosiocu je dosuđena i naknada od 3.000 evra zbog troškova postupka.

(SRNA)