Region

Neizvjesno održavanje sjednice Savjeta bezbjednosti UN o bombardovanju SRЈ

Autor Nikolina Damjanić

I dalje je neizvjesno održavanje sjednice Savjeta bezbednosti UN povodom 25 godina NATO bombardovanja SR Jugoslavije (SRJ) koja je zakazana za danas, na inicijativu Rusije.

Izvor: Shuterstock/ Drop of Light

Sjednica je zakazana za 15.00 časova po lokalnom vremenu u Njujorku, odnosno za 20.00 časova po srednjeevropskom, ali će se o održavanju odlučivati neposredno uoči zakazanog termina.

Na sajtu Savjeta bezbjednosti UN navedeno je da je u 15.00 časova sjednica Savjeta bezjbednosti, a da je prva tačka usvajanje dnevnog reda, a druga prijetnje međunarodnom miru i bezbjednosti.

RTS javlja da je još neizvjesno u kojem će formatu zakazana sjednica biti održana i da li će biti otvorena ili zatvorena za javnost.

U Njujork je tim povodom doputovao ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, a sjednici bi trebalo da prisustvuju i stalni predstavnik Srbije pri UN ambasador Nemanja Stevanović i ambasador u Vašingtonu Marko Đurić.

Dačić je ranije izjavio da je Srbija spremna za sjednicu, bez obzira na poruke iz pojedinih zapadnih zemalja.

"Postoje najave zapadnih zemalja koje poručuju da ne dolazimo bespotrebno jer sjednice vjerovatno neće biti. To znači da bi mogle da inciraju glasanje o proceduri", rekao je ranije Dačić.

Prema njegovim riječima, Srbija ne ide na sjednicu da bude "arbitar u odnosu velikih sila", već da govori o problemima, bombardovanju i agresiji kojom je porušen sistem UN.

Ruska Državna duma prošle sedmice usvojila je nacrt obraćanja UN u kojem je ocijenjeno da su NATO bombardovanjem SRJ stvorene pretpostavke za nove vojne akcije širom svijeta pod maskom navodne borbe za vrijednosti slobode i demokratije.

"Oba doma Savezne skupštine Rusije obraćaju se UN, međunarodnim parlamentarnim organizacijama i parlamentima stranih država sa pozivom da osude vojnu operaciju zemalja NATO-a protiv Jugoslavije, da se suprotstave pokušajima mijenjanja istorijske istine o tragičnim događajima 1999. godine u interesu kolektivnog Zapada i da preduzmu mjere kako bi se članice Alijanse pozvale na međunarodnopravnu odgovornost za agresiju protiv Jugoslavije", navodi se u tekstu obraćanja.

Vazdušni napadi NATO-a na SRJ, izvršeni bez odobrenja Saveta bezbjednosti UN, trajali su od 24. marta do 10. juna 1999. godine.

U NATO bombardovanju ubijeno je više od 2.500 ljudi, uključujući 87 djece, a pričinjena je šteta od sto milijardi dolara.

(Srna/MONDO)