• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UN upozorava: "Gubimo bitku sa elektronskim otpadom"

Autor Dragana Božić

Agencije UN upozorile su da se otpad od elektronskih uređaja gomila širom svijeta, dok su stope recikliranja i dalje niske i vjerovatno će još više pasti.

 Problem sa elektronskim otpadom Izvor: Shutterstock

Agencije ukazuju na takozvani "e-otpad", koji se definiše kao odbačeni uređaji sa utikačem ili baterijom, uključujući mobilne telefone, elektronske igračke, televizore, mikrotalasne pećnice, elektronske cigarete, laptop kompjutere i solarne panele.

U ovo ne spada otpad iz električnih vozila, za koje postoji posebna kategorija, prenio je AP.

Međunarodna unija za telekomunikacije i istraživačka grupa UNITAR navode da je oko 62 miliona tona "e-otpada" generisano tokom 2022. godine, što je dovoljno da se popune traktorske prikolice koje bi mogle da se poredaju od branika do branika oko čitave planete.

Elektronski otpad je na putu da dostigne 82 miliona tona do 2030. godine.

Metali - uključujući bakar, zlato i gvožđe - činili su polovinu od 62 miliona tona, a njihova ukupna vrijednosti je oko 91 milijardu dolara, navodi se u izvještaju.

Plastika je činila 17 miliona tona, a preostalih 14 miliona tona otpada uključuje supstance poput kompozitnih materijala i stakla.

UN navode da je 22 odsto mase "e-otpada" pravilno prikupljeno i reciklirano tokom 2022. godine. Očekuje se da će do kraja decenije procenat pasti na 20 odsto zbog "zapanjujućeg rasta" takve vrste otpada usljed veće potrošnje, ograničenih mogućnosti popravki, kraćeg životnog ciklusa proizvoda, rastuće "elektronizacije" društva i neadekvatne infrastrukture za upravljanje "e-otpadom", navode agencije.

Naglašeno je da neki od odbačenih elektronskih uređaja sadrže opasne elemente poput žive, kao i rijetke zemne metale koji su traženi među proizvođačima iz segmenta tehnološke industrije.

Trenutno se samo jedan odsto potražnje za 17 rijetkih metala podmiruje recikliranjem. 

(Srna)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS