Žarko Laušević ostao je upamćen po brojnim filmskim i pozorišnim ulogama, no mnogi ne znaju da je svojevremeno bio i u spotu svjetske pop senzacije
Žarko Laušević je bio i ostao jedna od najvećih glumačkih legendi koje je region ikada imao — čovjek čiji su likovi na filmu, televiziji i pozorištu obilježili cijelu jednu epohu. Međutim, i pored velikog uspjeha i kultnih uloga, postoji jedan projekat o kojem se malo govorilo, iako su ga pogledali milioni širom svijeta.
Riječ je o muzičkom spotu čuvene njemačke grupe "Alphaville" koja je stekla svjetsku slavu pesmama "Forever Young", "Big in Japan", "Sounds like melody" i mnogim drugim.
Upravo je u jednom njegovom spotu Laušević glavni protagonista, rame uz rame sa glumicama Mirjanom Joković i Tatjanom Venčelovski.
Sam spot nije klasičan muzički video već je zapravo snimljen kao kratki film, a potpisuje ga velikan sedme umjetnosti, čuveni ruski glumac i reditelj Aleksandar Kajdanovski, poznatog po legendarnoj ulozi u Tarkovskovom "Stalkeru".
Cijeli projekat sniman je u pravoslavnom hramu i predstavlja dio većeg umjetničkog ciklusa pod nazivom "Songlines", a video obiluje emotivnim scenama, ali i trenutke gdje je jedna od glumica potpuno naga nakon čega se srpski glumac onesvijestio.
Pjesma "For a Million", kao dio tog koncepta, vrlo brzo je osvojila publiku, dok je domaća javnost tek kasnije otkrila da je Žarko Laušević glavna zvijezda.
Pogledajte spot:
(MONDO)