Raskrinkavanje

Tri razloga da odmah izbrišete Telegram aplikaciju

Autor Vesna Kerkez

Ova aplikacija za dopisivanje se reklamira kao bolja alternativa za WhatsApp, ali ona nije sigurna kao što to mislite!

Izvor: MONDO / Telegram

Telegram je aplikacija čija je baza u Dubaiju, ona ima buntovan imidž i više od 400 miliona korisnika.

Njen tvorac, Pavel Durov, poznat i kaoruski Mark Zukerberg“, je izbegao iz svoje rodne zemlje 2014. godine, nakon što je njegova društvena mreža Vkontakte preuzeta silom od strane Kremlja.

Ta aplikacija često ističe da je protiv velikih tehnoloških kompanija i da se bori za pravo na privatnost korisnika. U njihovom FAQ (često postavljena pitanja) se ističe da „pravljenje profita nikada neće biti krajnji cilj Telegram aplikacije“. Iako reklamiraju sebe kao bolju i bezbedniju opciju od WhatsApp aplikacije, politika privatnosti kompanije nije sasvim „čista“. Telegram aplikacija je veoma popularna u našoj zemlji, te je mnogi koriste kao bezbedniju alternativu za Viber i WhatsApp.

U nastavku pogledajte razloge zašto treba da batalite Telegram!

Razgovori nisu automatski enkriptovani

End-to-end enkripcija (odnosno sa jednog kraja na drugi) osigurava da samo pošiljalac i primalac mogu da pročitaju poruku, dok svi ostali koji presretnu te podatke istu vide kao niz beznačajnih karaktera. WhatsApp je nudio ovakvu automatsku enkripciju od 2016. godine, dok Telegram nije.

Dopisivanje u Telegram aplikaciji je enkriptovano samo ako korisnik aktivira opciju “secret chat” kod svakog kontakta. Ipak, ukoliko vam neko van vaše kontakt liste pošalje poruku, vaš čet (soba za razgovor) više nije bezbedan, iako ste aktivirali tu opciju za sve vaše kontakte, prenosi Vice.

Grupe i kanali isto tako nisu automatski enkriptovani. Ukoliko pronađete grupu ili kanal tako što u pretrazi ove aplikacije ukucate ključnu reč, šanse su da iste nisu bezbedne. Telegram skladišti poruke u “cloud chats”, za koju ova kompanija kaže da se analizira “automatiskim algoritmom” koji sprečava fišing i spam. Ali Motherboard istraga 2018. godine je otkrila da je nemačka policija špijunirala Telegram grupne poruke godinama!

Pored svega toga, osnivač te aplikacije, Pavel Durov i dalje tvrdi da je privatnost fundamentalno pravo, a o rivalstvu Telegram i WhatsApp aplikacija govori kao da je borba između dobra i zlaVećina korisnika su i dalje taoci Facebook / WhatsApp / Instagram imperije” – napisao je Durov u svom blogu “Zašto WhatsApp nikada neće biti siguran”, te jeu njemu još napisao: “Ili smo mi ili  Facebook monopol. Sloboda i privatnost ili pohlepa i licemerje”.

Telegram ima pristup vašim kontaktima i metapodacima

Pre nego što pošaljete poruku putem ove aplikacije, morate da date ovlašćenje istoj da uđe u vašu kontakt listu, baš kao što to radi WhatsApp. Svaki kontakt je potom kopiran i sačuvan u aplikaciju, kako bi vas obavestili da je neko koga poznajete instalirao Telegram, te da bi kao što sami kažu u pravilima o privatnosti „propisno prikazili imena u obaveštenjima“, odnosno u notifikacijama.

To dozvoljava aplikaciji da prikuplja podatke ljudi koji uopšte nemaju ovu aplikaciju. Druge aplikacije, kao što je Signal, su pronašle način da prikupljaju ove podatke dok ih anonimizira (Anonimizacija je tehnika obrade podataka u kojoj se uklanjaju ili izmenjuju podaci koji otkrivaju identitet).

Kao WhatsApp, i Telegram prikuplja metadatu, uključujući IP adresu i tip uređaja, a potom ih drži u skladištu i do godinu dana. Sa IP adresom mogu da lociraju korisnika i da prate njihove pokrete.

Iako možda zvuči kao naučna fantastika, bivši director CIA i NSA, Majkl Hajden je izjavio: “Ubijamo ljude na osnovu metadate”. On je u ovom slučaju mislio na alatku za mašinsko učenje SKYNET koja je analizirala metapodatke 55 miliona telefona Pakistanaca, kako bi odredila napad dronovima za američku vojsku. Tada je poginulo od 2.500 do 4.000 ljudi, a Edvard Snouden je otkrio SKYNET 2015. godine, prenosi Vice.

Telegram toleriše naciste i teorije zavere

Kako su društvene mreže kao što su Facebook, Instagram i YouTube, oterali mnoge desničarske ekstremiste i teoretičare zavere, oni su našli novi „dom“ na ovoj aplikaciji. Ova aplikacija je trenutno domaćin svim onim ljudima koji ne veruju u Covid-19 u Nemačkoj, kao i pristalicama antisemita i sledbenika QAnon.

Durov je veliki zagovornik slobode govora: „Telegram nikada nije popustio pod pritiskom zvaničnika koji su hteli da izvršimo političku cenzuru!“ – napisao je u svom blogu. Ipak, treba istaći da su uklonili preko 200.000 naloga koji su imali veze sa ISIS-om, u saradnji sa Europolom.

Da li vi koristite Telegram?