Death Clock

Kada ćete umrijeti? Ova bizarna aplikacija ima odgovor na to pitanje!

Autor Vesna Kerkez

Aplikacija od korisnika traži odgovore na pitanje o osnovnim demografskim informacijama, porodičnoj istoriji i zdravlju, pa zatim koristi napredne AI algoritme za analizu faktora kao što su ishrana, fizička aktivnost, stres i spavanje

Izvor: Shutterstock

Sve veće prisustvo vještačke inteligencije (AI) u našim životima i njeno integrisanje u softvere i aplikacije koje svakodnevno koristimo, svakodnevno menja brojne sfere našeg života, od pretraživanja interneta i onlajn kupovine, preko zdravstvene zaštite, pa do finansija i industrije.

U jednoj od najnovijih primjena, AI se sve više koristi za istraživanje potencijalnih budućih scenarija, posebno u oblastima kao što su predviđanja u zdravstvu i finansijama.

A jedna takva aplikacija, koja u posljednje vrijeme privlači dosta pažnje, je "Death Clock", odnosno "Sat smrti", koja prema tvrdnjama autora – koristi vještačku inteligenciju za predviđanje dužinu preostalog životnog vijeka korisnika i dan njihove smrti. Ona to radi na osnovu analize svakodnevnih životnih navika korisnika, kojima istovremeno nudi i personalizovane preporuke za zdraviji život.

Pokrenuta u julu, a zvanično lansirana sredinom septembra, aplikacija koju je razvio developer iz San Franciska Brent Frenson, već je premašila 125.000 preuzimanja, i istovremeno izazivajući radoznalost (potencijalnih) korisnika i podstičući (etičke) debate širom svijeta.

Izvor: Death Clock

"Death Clock" koristi napredne AI algoritme za procjenu životnog vijeka osobe, analizirajući preko 1.200 studija koje su proučavale dugovječnost ljudi, uključujući tu i one rađene na prestižnim univerzitetima Stanford, Berkli i Kalifornijskom univerzitetu iz Los Anđelesa (UCLA). Time je stvorena ogromna baza u kojoj se nalaze podaci oko 60 miliona učesnika tih studija.

Analiza uključuje širok spektar varijabli životnog stila ljudi, među kojima su: ishrana i prehrambene navike, fizička aktivnost i navike vježbanja, nivoi stresa i obrasci spavanja... Kombinujući obrasce iz studija sa odgovorima korisnika, aplikacija iznosi procenu koliko dugo bi ta osoba mogla da živi, predviđajući čak mogući i datum njene smrti.

Od korisnika se na početku traži da popune sveobuhvatan upitnik koji podrazumijeva odgovore o osnovnim demografskim informacijama kao što su starost, pol i etnička pripadnost, zatim detaljna pitanja o porodičnoj istoriji, mentalnom zdravlju i hroničnim bolestima.

Aplikacija zatim koristi napredne algoritme za analizu faktora kao što su ishrana, navike vežbanja, nivoi stresa i obrasci spavanja kako bi mogla da procijeni dužinu očekivanog životnog vijeka korisnika.

Izvor: Death Clock

Mnoge slične platforme za izračunavanje dužine života i datuma smrti, kao polaznu osnovu za analizu koriste aktuarske tablice (statistički alat koji se koriste predviđanje trajanja života i vjerovatnoće smrti ljudi), dok Death Clock zahvaljujući naprednom AI-ju korisnicima pruža preciznije predviđanje.

Uprkos svom bizarnom imenu, aplikacija Death Clock privlači veliki broj korisnika koji, podstaknuti mogućim datumom smrti, žele da žive zdravije. To, međutim, ne dolazi besplatno, pa kada korisniku predvidi mogući datum smrti, aplikacija će mu ponuditi da otključa načine na koje će, navodno, moći da "produži svoje smrtne godine", ali će za to morati da plati godišnju pretplatu od 79,98 dolara.

(MONDO/SmartLife)